Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » „The smile” – czyli jak wygląda współczesna Arka Noego?

„The smile” – czyli jak wygląda współczesna Arka Noego?

Joan

W Londynie zakończył się Festiwal Designu. W tym roku największe wrażenie zrobiły wielkogabarytowe instalacje. Oprócz geometrycznego pawilonu Elytra przed zabytkowym gmachem Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, zachwycił także projekt współczesnej Arki Noego.

Architektka Alison Brooks, przygotowała instalację z drewna amerykańskiego tulipanowca. Choć nazwała ją „The smile” dziennikarze od razu okrzyknęli ją nową Arką Noego.

Do złudzenia przypomina biblijną łódź, ale w konstrukcji jest zdecydowanie prostsza i bardziej minimalistyczna niż pierwowzór. Rekonstrukcji pierwowzoru podjęli się ostatnio Amerykanie, którzy w lipcu ukończyli budowę repliki Arki Noego w skali 1:1. Replika biblijnej arki mieści się w religijnym parku w Kentucky i w lipcu została otwarta dla zwiedzających. W środku mieści teatry, kina, restauracje i sklepy.

Instalacja zaproponowana przez Alison Brooks jest znacznie mniejsza i prostsza w formie. Stanęła na terenie Rootstein Hopkins Parade Ground w Chelsea College of Arts w Londynie. Praca powstała specjalnie na Festiwal Designu w Londynie. Nowoczesna Arka ma 3,5 metra wysokości oraz 4,5 metra długości.

„The smile” Alison Brooks

Architektka Alison Brooks, która zaprojektowała instalację tłumaczy, że celowo nawiązała do Arki Noego. Jej konstrukcja jest równie wytrzymała, a formą sama zaprasza do środka.

– Do środka można się dostać przez pojedyncze drzwi. Wnętrze jest doświetlone z obu otwartych końców. Zachęca do przejścia do punktu widokowego – tłumaczy Alison Brooks.

Brooks na co dzień projektuje domy i apartamentowce. Instalację stworzyła z miłości do drewna, które jest jej pasją od wielu lat. Arka Noego jest bowiem zbudowana z klejonego drewna tulipanowca amerykańskiego. Ten materiał pozwolił na prostą konstrukcję. Jednolite ściany optycznie wydłużają instalację, a surowe drewno dobrze kontrastuje z zabytkową architekturą w sąsiedztwie.

„The smile” - współczesna Arka Noego

Zainteresowanie mediów i zwiedzających wzbudziła nie tylko sama konstrukcja, ale przede wszystkim materiał. Do tej pory do ścian klejony warstwowo wykorzystywano wyłącznie drzewo iglaste. Tulipanowiec amerykański jest drzewem liściastym, stąd takie zainteresowanie samym procesem produkcji i wykonaniem obiektu. Za wykonanie odpowiadała firma Arup AHEC. Badania firmy Arup wykazały, że drewno tulipanowca amerykańskiego, jest bardziej wytrzymałe niż świerk. Taka Arka miałaby zatem szansę na przetrwanie.

Konstruktorzy nie muszą się jednak na razie o to martwić. Instalacja z pewnością nie trafi na otwarte wody. Jest narażona wyłącznie na krytykę miłośników sztuki, architektury i designu, którzy przyjechali na Festiwal Designu w Londynie. Teraz o projekcie Brooks rozpisują się media na całym świecie.

Arkę Noego na żywo można podziwiać jeszcze do 12 października. „The Smile” znajduje się w Chelsea College of Arts naprzeciwko Tate Britain w Londynie.

Zdjęcia: www.thetulipwoodsmile.info