Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Spór o Teatr Żydowski

Spór o Teatr Żydowski

Ivon

Przy placu Grzybowskim 12/16 w Warszawie powstanie nowa siedziba Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, ma przenieść się tu także Teatr Żydowski, który na nowej widowni pomieści 350 widzów. Inwestycja wzbudza jednak wiele kontrowersji, zwłaszcza wśród członków zespołu teatru.

Urzędnicy warszawskiego ratusza, po uzgodnieniach z ministrem kultury, wydali już zgodę na rozbiórkę obecnej siedziby Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce i Teatru Żydowskiego. Przedstawienia będą się tam jednak odbywać do momentu, aż nie powstanie nowa siedziba. Ostatecznie projekt zrealizuje firma Ghelamco Poland – wybrany przez TSKŻ inwestor strategiczny, który jest właścicielem nieruchomości. Na działce w centrum Warszawy znajdzie się miejsce dla nowej siedziby TSKŻ, Teatru Żydowskiego i niezależnego drapacza chmur z powierzchniami biurowymi i usługowymi. Inwestor zobowiązał się do tego, że pokryje koszt budowy nowej siedziby TSKŻ i teatru (63 mln z), sfinansuje też wyposażenie teatru (13 mln zł), opłaci również działania statutowe towarzystwa.

Nowa siedziba TSKŻ będzie mieć blisko 6,5 tys. mkw. powierzchni, a nowy Teatr Żydowski z widownią na 350 osób i salą kameralną zajmie ok. 4,1 tys. mkw.

Do nowego obiektu inwestor przeniesie fragmenty starego gmachu teatru, najpierw jednak część elewacji, schody i wartościowe mozaiki ceramiczne zostaną zinwentaryzowane, zdemontowane i odrestaurowane. W nowej siedzibie teatru planowane jest też stworzenie izby pamięci poświęconej twórczości architektów, którzy projektowali obecny budynek.

Budowa wzbudza jednak wiele kontrowersji, zwłaszcza w 100-osobowym zespole Teatru Żydowskiego. Po informacji inwestora, że stan techniczny budynku teatru nie spełnia norm przeciwpożarowych, a nawet narusza elementarne normy bezpieczeństwa, dyrektor placówki, Gołda Tencer napisała na stronie internetowej teatru: „Teatr Żydowski został zbudowany przy pl. Grzybowskim z grantu American Jewish Joint Distribution Committee i oddany do użytku w roku 1971. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, które do niedawna było właścicielem budynku, otrzymało go we władanie wraz z ziemią pod warunkiem, że będą one przeznaczone na działalność teatralną, zgodnie z adnotacją, nadal widniejącą w akcie notarialnym. Mimo tego, że przez wiele lat to Teatr sponsorował nie tylko konserwacje, ale i poważne remonty budynku w swojej siedzibie, to w 2011 roku TSKŻ odmówił Teatrowi możliwości wspólnego wystąpienia o granty unijne w celu dokonania wnikliwej modernizacji budynku.”

Gołda Tencer wyraziła też nadzieję, że ten modernistyczny gmach, według koncepcji Bohdana Pniewskiego i projektu Władysława Jotkiewicza, który został wpisany przez oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich na listę dóbr kultury współczesnej pozostanie domem nie tylko dla zespołu aktorskiego, technicznego i administracyjnego, ale przede wszystkim dla widzów.

Przedstawiciel inwestora zapewnia tymczasem, że siedziba teatru nadal będzie mieścić się przy placu Grzybowskim, tyle, że w nowym obiekcie. Inwestor planuje ubiegać się o decyzję dotyczącą warunków zabudowy i przypomina, że trwają już prace nad ostatecznym projektem architektonicznym obiektu.

Wizualizacje: Ghelamco Poland