Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Teatr Żydowski w Fabryce Trzciny

Teatr Żydowski w Fabryce Trzciny

Joan

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz będzie się mieścił na Pradze Północ w dawnej fabryce marmolady i przetwórni konserw. Władze Warszawy postanowiły wynająć Fabrykę Trzciny na siedzibę teatru. Zrewitalizowana w 2003 roku Fabryka Trzciny będzie musiała przejść kolejną modernizację.

Tym razem postindustrialny obiekt musi zostać zaadoptowany na potrzeby teatru.

– Dobro instytucji kultury takich jak Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich jest dla Warszawy priorytetem. Dlatego też podjęłam decyzje, które zapewnią utrzymanie ciągłości instytucji do czasu znalezienia docelowej siedziby dla Teatru Żydowskiego – jedynego Teatru Żydowskiego w Polsce wystawiającego spektakle w języku jidysz – mówi Hanna Gronkiewicz–Waltz, prezydent stolicy.

Nową siedzibą Teatru Żydowskiego będzie znana w całej Polsce Fabryka Trzciny przy ul. Otwockiej.

Teatr Żydowski w Fabryce Trzciny

Fabryka Trzciny w Warszawie

To zabytkowy kompleks, w którym mieściła się najpierw fabryka marmolady, później przetwórnia konserw oraz zakłady Polskiego Przemysłu Gumowego. Zrujnowaną fabrykę na Pradze uratował kompozytor Wojciech Trzciński, który postanowił stworzyć tu klub muzyczny i artystyczny. W ciągu dwóch lat przekształcił upadającą fabrykę w najmodniejsze miejsce w stolicy. Za projekt rewitalizacji odpowiadał znany warszawski architekt Bogdan Kulczyński. Fabryka Trzciny była jedną z pierwszych zrewitalizowanych polskich fabryk. Kulczyński postanowił zachować historyczny charakter tego miejsca, pozostawiając surowe wnętrza. Betonowe posadzki, ściany z nieotynkowanej cegły i kable widoczne na ścianie, były wówczas w Polsce zupełnie nową stylistyką.

W dawnych zakładach znalazł się klub muzyczny, restauracja, sala konferencyjna, a w końcu także sala teatralna. Obiekt musi zostać teraz przystosowany do potrzeb Teatru Żydowskiego. Na czas remontu spektakle będą wystawiane w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Gdzie ostatecznie będzie się mieścił Teatr Żydowski?

– Priorytetowym i ustawowym zadaniem Miasta Stołecznego Warszawy jest niezmiennie zapewnienie Teatrowi Żydowskiemu docelowej siedziby w mieście. W związku z tym trwają rozmowy z inwestorem na Pl. Grzybowskim. Rozpatrywane są także inne możliwości lokalizacji siedziby teatru – tłumaczy Agnieszka Kłąb, zastępca rzecznika prasowego Urzędu m.st. Warszawy.

Projekt na Pl. Grzybowskim

Projekt na Pl. Grzybowskim

Zdjęcia: CC