Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Teatr Wielki w Łodzi świętuje 50-lecie

Teatr Wielki w Łodzi świętuje 50-lecie

Joan

Teatr Wielki w Łodzi obchodzi 50-lecie i zbiera pamiątki związane ze swoją działalnością. Otwarto go w 1967 roku po 16 latach budowy. To jeden z najbardziej okazałych budynków architektury socrealistycznej w Łodzi.

Teatr Wielki w Łodzi robił niesamowite wrażenie, kiedy oddawano go do użytku w 1967 roku.

Takie było też zamierzenie architektów, którzy zaprojektowali socrealistyczny gmach. Teatr Wielki w Łodzi jest drugim pod względem wielkości budynkiem operowym w Polsce i jednym z największych w Europie. Zdominował architekturę ulicy Narutowicza i Placu Dąbrowskiego, na którym stanął. Stał się też łódzką ikoną socrealizmu. Obok dawnej siedziby Centrali Importowej Przemysłu Włókienniczego „Textilimport”, a dzisiejszej siedziby TVP Łódź, to najbardziej znany budynek z tej epoki.

Jego realizacja nie była jednak prosta. Budowa trwała aż 16 lat. Wszystko przez bagienne tereny, na których usytuowano operę. W końcu w 1967 roku oddano budynek do użytku. Opera Łódzka zyskała też nową nazwę – Teatr Wielki w Łodzi, która nawiązuje do Teatru Wielkiego Fryderyka Sellina w Łodzi, który został spalony w 1920 roku.

Projekt architektoniczny Teatru Wielkiego przygotowali: Józef i Witold Korscy oraz Roman Szymborski. Przede wszystkim miał oszałamiać rozmiarem. Na widowni teatru początkowo mogło zasiąść aż 1270 gości. Po remoncie zmniejszono widownię do 1074 miejsc.

Teatr może pomieścić nie tylko dużą widownię, ale także artystów. Orkiestron pomieści 70 muzyków. W obiekcie zaprojektowane jest też wiele pomieszczeń prób i pracowni dla pracowników teatru m.in. krawiecka, perukarska, szewska, scenograficzna, a nawet ślusarska czy stolarska.

Pierwszy remont teatru przeprowadzono w 2012 roku, po ponad 40 latach funkcjonowania. Scena Teatru Wielkiego cieszy się niesłabnącą popularnością. Nawet w czasie trwającego półtora roku remontu nie wstrzymano działalności. Spektakle były wystawione na deskach Teatru im. Jaracza.

Ten sezon ma być szczególny bo jubileuszowy. Scena Teatru Wielkiego w Łodzi, powstała wraz z oddaniem budynku do użytku. Z tej okazji artyści chcą świętować cały sezon. Na początek zapraszają w październiku na premierę „Eugeniusza Oniegina” Piotra Czajkowskiego w reżyserii Pawła Szkotaka. W grudniu zaplanowano prapremierę opery buffo Aleksandra Tansmana „Złote runo”. W końcu w styczniu na deski Teatru Wielkiego ma powrócić „Halka” Stanisława Moniuszki, która była pierwszym spektaklem wystawianym w teatrze.

– Do tego pomysłu zainspirowali nas artyści seniorzy, którzy przyznali, że chcieliby na deskach Teatru Wielkiego ponownie zobaczyć Halkę – mówi Paweł Gabara, dyrektor naczelny teatru. – Halka ma powrócić na deski teatru Wielkiego na początku przyszłego roku. Spektakl wyreżyseruje Jarosław Kilian, a kierownikiem muzycznym będzie Wojciech Rodek.

Teatr Wielki, z okazji jubileuszu, rozpoczął też akcję zbierania pamiątek związanych z działalnością łódzkiej opery. Poszukują archiwalnych zdjęć budynku oraz wycinków prasowych z początków działalności.

Zdjęcie: CC