Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » Szok. Tak może wyglądać Central Park

Szok. Tak może wyglądać Central Park

Ivon

Nowojorski Central Park szczelnie zamknięty w gigantycznej klatce ze szklanych drapaczy chmur – choć brzmi to jak koszmar, właśnie taka wizja dwóch młodych architektów zdobyła uznanie i pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie na najlepszy projekt drapacza chmur eVolo Skyscraper.

Dobrze, że nie widzą tego dwaj architekci krajobrazu, Frederick Law Olmsted i Calver Vaux, którzy w 1857 roku zaprojektowali Central Park na Manhattanie.

Ich pięknie wystylizowany 341-hektarowy park może zostać odcięty od reszty miasta rzędem drapaczy chmur, które utworzą nieckę – zapadnięty na 30 metrów w głąb wąwóz ze wzgórzami, jeziorami i łąkami. Taka futurystyczna wizja dwóch młodych projektantów Yitan Sun i Jianshi Wu najbardziej przypadła do gusty organizatorom międzynarodowego konkursu, który od 2006 roku wyłania najlepsze projekty drapaczy chmur. I choć nikt na razie nie zamierza urzeczywistniać ich wizji, to w nowojworskim światku architektów zawrzało.

Tymczasem Sun i Wu bronią swojego projektu, który nazwali „Horyzont Nowego Jorku”:

– Chcemy przywrócić Manhattanowi prawdziwą naturę i odkryć nowe możliwości przed przyszłymi drapaczami chmur. Nasz pomysł przywraca park do jego pierwotnego, dzikiego stanu – przekonują projektanci, którzy właśnie ukończyli szkołę designu na Rhode Island.

W biurowcach z lustrzaną fasadą, które tworzyłyby mur dla Central Parku, zaprojektowano przestrzeń biznesową, handlową, mieszkalną, muzea, biblioteki, sale wystawiennicze – czyli wszystko, czego potrzeba człowiekowi do życia. W nowym parku byłoby miejsce dla aktywności fizycznej.

– Ten system łamie tradycyjne postrzeganie wielkowymiarowych drapaczy chmur, bez zabierania wartościowej przestrzeni Manhattanu – dodają projektanci.

Nowojorczycy nie są jeszcze gotowi na takie futurystyczne wizje, kochają swój Central Park takim, jakim jest. Zresztą nie tylko oni, bo to najczęściej odwiedzany park w USA. Warto przypomnieć, że jego początki tez nie były łatwe, bo kiedy w 1853 r. władze Nowego Jorku zdecydowały się na budowę parku, znajdowały się tam jedynie bagna i mała osada zamieszkana przez zbiegłych czarnoskórych niewolników. Budowa trwała 15 lat, a pracowało przy niej 20 tys. robotników, którzy musieli m.in. nawieźć 3 mln sześcienne ziemi. Dziś rośnie tam 26 tys. drzew, a park jest utrzymany w stylu angielskim.

Zdjęcia: www.wikipedia.org
Wizualizacje: eVolo