Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Szyb Krystyna wciąż czeka na zamożnego inwestora

Szyb Krystyna wciąż czeka na zamożnego inwestora

Ivon

Szyb Krystyna, jeden z siedmiu cudów architektury Górnego Śląska ciągle czeka na swoje pięć minut. Koncepcja rewitalizacji wieży znanego biura Medusa Group zakłada stworzenie na terenie dawnej kopalni Szombierki hotelu i centrum sportowo-kulturalnego. Właściciel terenu wierzy, że w końcu uda się znaleźć inwestora gotowego zrealizować ten ambitny projekt architektoniczny.

Modernistyczna wieża wyciągowa szybu Krystyna, w kształcie górniczego młota, jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów Bytomia. Ceglany budynek wysoki na 57 metrów jest perłą architektury przemysłowej na skalę europejską. Proporcje, detal architektoniczny oraz pozostałości urządzeń technicznych wewnątrz wieży zdecydowały o objęciu obiektu ochroną konserwatorską. Nic dziwnego, że tuż po tym, jak tereny dawnej kopalni Szombierki prywatny inwestor kupił od Bytomskiej Spółki Restrukturyzacji Kopalń, powstał ambitny plan zrewitalizowania obiektu i nadania mu nowych funkcji. Koncepcja wykonana z rozmachem przez architektów ze śląskiego biura Medusa Group nadal nie doczekała się jednak realizacji z powodu wysokich planowanych kosztów inwestycji.

– Koszty takiego projektu szacujemy na około 35 mln zł, to znaczna kwota, dlatego do realizacji tego przedsięwzięcia poszukujemy inwestora – mówi Anna Hyria, projekt manager firmy Armada Development S.A, która jest właścicielem terenu. – Obecnie przeprowadzamy prace zabezpieczające, w przyszłym roku planujemy remont dachu wieży. Oczywiście koncepcja architektów z biura Medusa nadal jest jednym z wariantów, które bierzemy pod uwagę. Cały czas jesteśmy zainteresowani ponownym zagospodarowaniem obiektu.

Jaki pomysł na rewitalizacje wieży Krystyna mają architekci z Medusa Group? Przypomnijmy tylko, że pracownia ta należy do prekursorów adaptacji poprzemysłowych obiektów w Polsce. Przemysław Łukasik, jeden z założycieli biura zasłynął jako twórca i mieszkaniec pierwszego loftu, który urządził w kopalnianej lampiarni.

W szybie Krystyna architekci zaplanowali hotel z pięćdziesięcioma pokojami, restauracją, kawiarnią, butikami oraz salami konferencyjnymi.

Ludzi aktywnych ma przyciągnąć centrum sportowe z salami wielofunkcyjnymi, szklanym basenem zawieszonym między kondygnacjami, spa i siłownią. W górnej części wieży architekci przewidzieli miejsce na salę, w której mogą odbywać się imprezy kulturalne, biznesowe i sportowe. A na samym szczycie zaplanowano kawiarnię z tarasem widokowym.

Plany zakładają też zagospodarowanie terenu wokół dawnej kopalni: stworzenie parku industrialnego z zielenią, ławkami. Zabytkowe urządzenia techniczne mają pełnić rolę rzeźb. W sąsiedztwie może znaleźć się miejsce na centrum usługowo-handlowe oraz biurowiec o powierzchni 8 tys. mkw.

Michał Goli, właściciel spółki Armada Development nie czekając aż znajdzie się inwestor, który pomoże wcielić w życie projekt rewitalizacji szybu Krystyna, zaczął już zagospodarowywać teren wokół dawnej kopalni Szombierki. Zbudował tu 9-dołkowe pole golfowe wraz z miejscem do nauki gry w golfa.

Opracowaniem projektu pola zajął się doświadczony niemiecki architekt pól golfowych – Christoph Stadler. Jego pracownia realizowała projekty m.in. w Holandii, Belgii, Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Szwecji, Czechach i Polsce.