Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Szukasz przodka? Zajrzyj do Muzeum Emigracji

Szukasz przodka? Zajrzyj do Muzeum Emigracji

Ivon

2 maja wszyscy zwiedzający Muzeum Emigracji w Gdyni będą mogli bezpłatnie skorzystać z największej i najpopularniejszej na świecie genealogicznej bazy danych, którą prowadzi portal ancestry.com. To pierwszy bezpłatny dostęp do bazy, jaki oferuje instytucja publiczna w Polsce. W Stanach Zjednoczonych ze zbiorów ancestry.com można skorzystać m.in. w bibliotekach i archiwach państwowych.

Ancestry.com zawiera akty narodzin, małżeństw i zgonów, spisy ludności z różnych krajów, listy pasażerów emigrujących z Europy do Stanów Zjednoczonych, Kanady i innych państw, rejestry wojskowe, książki adresowe czy kolekcje nekrologów. Portal jest szczególnie pomocny w badaniu historii rodzin, których losy związane były ze Stanami Zjednoczonymi, Kanadą, Australią, Niemcami, Francją, Wielką Brytanią, Holandią, Włochami czy krajami skandynawskimi.

Premiera sześciu ogólnodostępnych muzealnych stanowisk genealogicznych jest jedną z głównych atrakcji projektu „Pędem do korzeni!” przygotowanego przez Muzeum Emigracji w Gdyni z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą. 2-go maja zwiedzający będą mogli nie tylko odkryć bogate zasoby bazy ancestry.com, ale także skorzystać z pomocy wolontariuszy oraz programu warsztatów. Jeden z takich warsztatów poprowadzi pasjonat genealogii Dominik Pactwa, który w swoich poszukiwaniach dotarł do przodka z 1752 roku.

Ci, którzy nie mogą odwiedzić Muzeum w majówkę, dostaną drugą szansę jeszcze przed wakacjami. Od 10 maja do 28 czerwca, w każdy wtorek, w godzinach 15.00-17.00 wolontariusze będą pełnić przy stanowiskach genealogicznych dyżury i pomogą w obsłudze strony.

Zdjęcia: Muzeum Emigracji w Gdyni