Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Sztuka współczesna w starej elektrowni

Sztuka współczesna w starej elektrowni

Ivon

Dawna elektrownia w Radomiu stała się siedzibą Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. XIX-wieczny budynek został zrewitalizowany i przebudowany. – W „Elektrowni” historia przenika się z nowoczesnością – mówi Włodzimierz Pujanek, dyrektor Centrum.

Budynek starej miejskiej elektrowni stał się świątynią sztuki.

W 2014 roku otwarto w Radomiu Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. Zostało ono zlokalizowane w budynku XIX-wiecznej miejskiej elektrowni wybudowanej w stylu gotyckim.

Projekt rewitalizacji i adaptacji zabytkowego budynku na potrzeby sztuki przygotowała grupa architektów z Warszawy pod kierunkiem Andrzeja Kikowskiego. Projekt zwyciężył w konkursie zorganizowanym przez zarząd województwa mazowieckiego. Na konkurs wpłynęło ponad 40 projektów. Do ścisłego finału przeszło 15. Ostatecznie wybrano projekt adaptacji, który zakładał rewitalizację i zachowanie zabytkowej elektrowni oraz rozbudowę na potrzeby Centrum w nowoczesnym stylu.

– Stare przenika się z nowym, a nowe ze starym. Takie było założenie architektów – mówi Pujanek. – Z zewnątrz budynek wygląda bardzo zgrabnie, natomiast w środku robi wrażenie ogromem przestrzeni.

Tuż przy zabytkowym budynku z czerwonej cegły wyrosła nowoczesna bryła. Znalazła w niej miejsce sala kinowa, przestrzenie wystawiennicze, biblioteka, księgarnia, a nawet magazyn. Centrum zlokalizowane na 6,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Część stanowi budynek z czerwonej cegły z wielkimi industrialnymi oknami. W środku dominuje biel i grafit. Budynek zachował dawny charakter, ale zmienił swe przeznaczenie.

– Budynek powstawał w latach 1989-1902. Od początku XX wieku pełnił rolę elektrowni miejskiej. Warto wspomnieć przy tej okazji, że Radom został rozświetlony wcześniej niż Warszawa. Elektrownia przez wiele lat przechodziła z rąk do rąk. Pod koniec lat 90-tych opustoszała i niszczała. W 2006 roku powołano do życia Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej, w którym miały być eksponowane zbiory sztuki współczesnej i szukano miejsca dla tej instytucji. Wybór padł na elektrownię, stąd nazwa naszego centrum – mówi Pujanek. – Budynek ładnie wkomponował się w otoczenie, a ta część miasta zyskała na wartości.

W Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej eksponowane są rysunki, malarstwo, grafiki i multimedia. Część kolekcji pochodzi z prywatnych zbiorów reżysera Andrzeja Wajdy, który był propagatorem projektu oraz jednym z jurorów konkursu na adaptację elektrowni.

Część ekspozycji znajduje się w zabytkowym kotle Babcock-Zieleniewski.

– Kocioł został zachowany i pełni dziś rolę ekspozycyjną. Stworzyliśmy tam Galerię Małych Form, w której pokazywane są małe rzeźby lub małe malarstwo – mówi Włodzimierz Pujanek

Piec zapewnił dodatkowe 100 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej.

Rewitalizację i rozbudowę Elektrowni zakończono w 2014 roku. Inwestycja kosztowała 22 mln zł. Sfinansował ją zarząd województwa mazowieckiego.