Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » Szkoła mody i designu rewitalizuje wioskę markiza de Sade

Szkoła mody i designu rewitalizuje wioskę markiza de Sade

Ivon

Zaniedbana prowansalska wioska Lacoste, w której mieszkał markiz de Sade oraz bywali Henri Matisse i Pablo Picasso, znów tętni życiem i powoli odzyskuje blask. Savannah College of Art and Design jedna z 50 najlepszych szkół mody i desingu na świecie właśnie na południu Francji zorganizowała swoją filię i angażuje się w rewitalizację zabytkowych budynków, których historia sięga IX wieku.

Lacoste jest niewielką, typowo prowansalską miejscowością z kamiennymi domkami i wąskimi uliczkami, nad którą górują ruiny zamku Donatiena Alphonse’a François’a de Sade czyli słynnego markiza od nazwiska, którego powstało słowo sadyzm.

W 2011 roku pozostałości zamku kupił projektant mody Pierre Cardin i po dwóch latach udostępnił zabytek zwiedzającym. Ale Lacoste tętni życiem nie tylko za sprawą turystów złaknionych zwiedzania zamku, w którym perwersyjny markiz urządzał bale, orgie, festyny i przedstawienia teatralne. Lacoste od kilkudziesięciu lat przyciąga także artystyczne dusze.

Wioska markiza de Sade

Kiedy w latach 50. amerykański artysta Bernard Pfiem zakochał się w Lacoste i kupił tu za grosze opuszczone budynki urządził w nich artystyczną szkołę School of the Arts, prężnie działającą do 1970 roku. Wiele lat po jego śmierci życie akademickie znów jest tu bujne, bo jedna z najlepszych na świecie szkół mody i desingu Savannah College of Art and Design prowadzi w Lacoste swoją filię. Każdego roku przyjeżdża na uczelnię 300 studentów z całego świata zgłębiać tajniki architektury, historii sztuki, malarstwa, ochrony zabytków, architektury krajobrazu i fotografii. Choć uczą się w historycznych wnętrzach do dyspozycji mają najnowocześniejsze zdobycze techniki.

Biblioteka w wiosce Lacoste

Biblioteka w wiosce Lacoste

Uczelnia oprócz kształcenia studentów mocno angażuje się także w rewitalizacje zabytkowej architektury. Władze uczelni wyremontowały i zaadaptowały na potrzeby studentów około 30 budynków, w dawnej piekarni pochodzącej z 1840 roku urządzono bibliotekę, w innym zabytkowym domu jest sklep i miejsce wystaw, w których swoje prace wystawiają studenci, absolwenci i wykładowcy. W Maison Basse, który w trakcie swojej 800-letniej historii pełnił różne funkcje (był m.in. domem schadzek i świątynią hazardu odwiedzaną przez markiza de Sade) mieszczą się mieszkania studentów i kawiarnia. Władze uczelni zapowiadają, że w sprawie rewitalizacji Lacoste nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa.

Zdjęcia: Savannah College of Art and Design, inhabitat/Lucy Wang