Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Syrenka nad Wisłą do remontu

Syrenka nad Wisłą do remontu

Ivon

Krystyna Krahelska, autorka „Hej, chłopcy bagnet na broń” pozowała rzeźbiarce Ludwice Nischowej w 1939 roku. Tego samego roku powstała Warszawska Syrenka, która stoi na nabrzeżu Wisły niedaleko mostu Świętokrzyskiego. Niestety symbol Warszawy pokrył brud i zanieczyszenia, dlatego podjęto decyzję o remoncie.

Warszawska Syrenka ma odzyskać dawny blask.

Rozpoczął się właśnie remont fontanny. Wpisana do rejestru zabytków rzeźba Ludwiki Nitschowej wymaga specjalistycznego czyszczenia i renowacji.

Jak będzie przebiegała konserwacja?

– Planowane jest m.in. mycie wodą z detergentem pod ciśnieniem, usunięcie nawarstwień na elementach kamiennych metodami chemicznymi oraz ręczne doczyszczenie kamienia materiałami ściernymi – tłumaczy Magdalena Łań z Urzędu Miasta Warszawy. – Na koniec rzeźba Syreny zostanie zabezpieczona żywicą i woskiem mikrokrystalicznym.

Syrenka od lat jest symbolem Warszawy. Rzeźba w pobliżu Centrum Nauki Kopernik jest jedną z najbardziej znanych. Wpisana do rejestru zabytków powstała w 1939 roku. Pozowała do niej Krystyna Krahelska, która później wzięła udział w Powstaniu Warszawskim.

Renowacja ma się zakończyć do 24 czerwca. Wtedy też zostanie uruchomiona fontanna. Władze Warszawy wydadzą na konserwację Warszawskiej Syrenki 117 tys. zł.