Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Warszawa » Warszawa: Syreni Śpiew uniknie wyburzenia

Warszawa: Syreni Śpiew uniknie wyburzenia

Ivon

Modernistyczny budynek pawilonu restauracyjnego hotelu „Powiśle”, w którym mieści się dziś kultowy warszawski klub Syreni Śpiew ma szansę uniknąć rozbiórki. To ogromna zasługa warszawskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, oraz społeczników skupionych w organizacjach „Tu było, tu stało” i „Miasto Jest Nasze”, którzy zaciekle walczyli o ratunek dla tej perełki powojennej architektury.

Klub Syreni Śpiew

Do wojewódzkiej ewidencji zabytków wprowadzona została właśnie karta pawilonu, co oznacza, że teraz obiekt powinien zostać wpisany do gminnej ewidencji zabytków, a tym samym projektowany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który zakłada rozbiórkę tego budynku, będzie musiał być ponownie uzgadniany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

„Oznacza to, że budynku nie będzie można wyburzyć pod byle pretekstem. Niestety ta forma ochrony nie do końca skutecznie chroni unikatowe w skali Warszawy, oryginalne wnętrza z lat 70., zachowane w zasadzie w nienaruszonym stanie. Dlatego nadal będziemy monitorować sprawę i cały czas czekamy na odpowiedź na wniosek wszystkich trzech organizacji o wszczęciu postępowania o wpis do rejestru, który zapewni budynkowi pełną ochronę od piwnic po dach, z całym wnętrzem i mozaikami.” – napisali na fb społecznicy z „Miasto Jest Nasze”.

Syreni Śpiew, zlokalizowany w samym sercu Śródmieścia, uchodzi za przykład wysokiej klasy architektury powojennego modernizmu.

Syreni Śpiew uniknie wyburzenia

Zbudowany w latach 70. XX wieku mieścił restaurację i hotel „Powiśle”, był też częścią zespołu budynków należących do PZPR. Od 2011 roku znajduje się tu wielokrotnie nagradzany kultowy klub z muzyką na żywo i pierwszy w Polsce Whisky & Cocktail Bar z prawdziwego zdarzenia. Goście mogą tu wybierać spośród stu rodzajów whisky, a wyspecjalizowani barmani na życzenie przygotowują ponad 40 klasycznych koktajli.

Fot: Malwina Piorun TOnZ, Syreni Śpiew