Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Świat

Zdajemy sobie sprawę, że zabytki nie istnieją tylko w Polsce, a życie nie kończy się na granicach naszego pięknego kraju :) Mnogość kultur, piękność stylów architektonicznych, pomysłowość designu, ilość niecodziennych wydarzeń oraz inspirujących osób z całego świata sprawiają, że liczba artykułów w tej kategorii będzie stale rosła. Mamy nadzieję, że ich tematyka choć trochę pozwoli na odkrycie otaczającego świata sprzed ekranu komputera czy smartfona.

 

Metamorfozy banków – biura, sztuka i stomatolog

Metamorfozy banków – biura, sztuka i stomatolog

Wydawałoby się, że banków, tak jak galerii handlowych w przestrzeni miejskiej nigdy dość. Okazuje się jednak, że nawet świątynie pieniądza potrafią zbankrutować pozostawiając po sobie pięknie urządzone, zabytkowe budynki. W jaki sposób zagospodarować dawne banki? Wyobraźnia architektów w tym temacie jest nieograniczona. Zobacz kawiarnię, biura, centrum kultury i klinikę stomatologiczną.

Na Śląsku wyburzyli kościół, w Europie ratują świątynie. Oto 12 przykładów
Polska 1

Na Śląsku wyburzyli kościół, w Europie ratują świątynie. Oto 12 przykładów

W Polsce to wciąż widok niecodzienny. Na początku października z powierzchni ziemi zniknął kościół św. Józefa Robotnika w Bytomiu na Górnym Śląsku. Szkoda, że budynku nie udało się uratować i wykorzystać na inne niż religijne cele. Kościelny recykling jest przecież coraz bardziej popularny w Europie.

Lizbona otwiera Muzeum Sztuki, Architektury i Technologii
Świat 0

Lizbona otwiera Muzeum Sztuki, Architektury i Technologii

Na najstarszym nabrzeżu Lizbony nad rzeką Tag powstaje nowoczesne Muzeum Sztuki, Architektury i Technologii, które będzie promować współczesną kulturę, a przede wszystkim: sztuki wizualne, nowe media, architekturę, a także związaną ze sztuką technikę i naukę. Autorem projektu jest wielokrotnie nagradzana brytyjska architektka Amanda Levete z pracowni AL_A. Muzeum jest częścią rewitalizowanego kwartału miasta.

TOP 10 najstarszych uniwersytetów Europy
Świat 0

TOP 10 najstarszych uniwersytetów Europy

Absolwentami tych uczeni był Jan Kochanowski, Mikołaj Kopernik, Umberto Eco, J.R.R. Tolkien, Stephen Hawking czy Bill Clinton. Z okazji rozpoczęcia nowego roku akademickiego przypominamy najstarsze uniwersytety Europy, w których nauka trwa nieprzerwanie od setek lat. Wszystkie, bez wyjątku, są perełkami architektonicznymi chętnie odwiedzanymi przez turystów z całego świata.