Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Stary Maneż – najmodniejszy klub w starych koszarach

Stary Maneż – najmodniejszy klub w starych koszarach

Ivon

O zabawie w koszarach krążą legendy. Żołnierze zabijali w ten sposób nudę, podczas długich miesięcy na służbie. Teraz każdy może poczuć ten klimat. W gdańskim Garnizonie powstał klub muzyczny Stary Maneż. Szybko stał się najmodniejszym punktem na klubowej mapie Trójmiasta. Rewitalizowane są już kolejne obiekty, w których znajdzie się m.in. szkoła tańca i targ żywności.

Stary Maneż zlokalizowany w starej ujeżdżalni wojskowej garnizonu jest kulturalnym sercem Wrzeszcza.

To pierwszy etap inwestycji Garnizon Kultury, w której oprócz klubu są pracownie artystów. Trwa rewitalizacja kolejnych obiektów, a także przygotowywana jest koncepcja remontu i adaptacji Kasyna Oficerskiego, które jest architektoniczną perełką garnizonu. Co znajdzie się w środku? Mówi się o działalności artystycznej.

Garnizon Kultury, jest częścią kompleksu Garnizon, który zakłada rewitalizację całej dzielnicy na Wrzeszczu. To teren starych wojskowych koszar, który przez wiele lat był niedostępny dla mieszkańców Gdańska. Zrewitalizowano zabytkowe obiekty z czerwonej cegły, które są pamiątką po Czarnych Huzarach stacjonujących we Wrzeszczu. Większość zabudowań pochodzi z końca XIX wieku.

Garnizon Kultury ma stać się kulturalnym centrum Wrzeszcza. Inwestor ma nadzieję, że dzięki temu dzielnica ożyje, a mieszkańcy i turyści będą ją chętniej odwiedzać. Tak się powoli dzieje. Stary Maneż szybko stał się jednym z najmodniejszych klubowych adresów Gdańska. Jest jednym z kilku kulturalnych obiektów na terenie Garnizonu.

– Docelowo Garnizon Kultury obejmie siedem historycznych budynków wzdłuż ul. Słowackiego oraz park o powierzchni 2,5 ha – mówi Justyna Glazar z Grupy Inwestycyjnej Hossa SA. – Intencją twórców Garnizonu jest stworzenie w tej przestrzeni inspirującego miejsca działalności kulturalnej i rozrywkowej, sportowej, różnorodnych usług oraz nowoczesnych biur skupiających innowacyjne firmy i przemysł kreatywny, a także miejsce spotkań i integracji lokalnej społeczności.

W Garnizonie Kultury, który działa dopiero od kilku miesięcy, już dziś realizowane są ciekawe projekty. Jednym z nich jest mobilny symulator lotów SkyHawk, powadzony przez SimLE z Politechniki Gdańskiej. Kolejnym centrum boulderingu Blokfit, które w Garnizonie stworzyło największy w Polsce panel wspinaczkowy.

Klub muzyczny Stary Maneż oraz Inkubator Sztuki i Kultury oficjalnie otwarto pod koniec 2015 roku. Pierwszy powstał w zrewitalizowanym budynku dawnej ujeżdżalni koni. Na koncertach może pomieścić aż 1,5 tys. osób. Publiczność i artyści pokochali Stary Maneż za świetną akustykę i klimat XIX-wiecznych koszar. Oprócz Sali koncertowej Stary Maneż mieści niewielki browar, winiarnię oraz kawiarnie.

Znajdują się one w nowej, dobudowanej części, która różni się od starej elewacją pokrytą rdzewioną blachą. Latem przed budynkiem wystawione będą letnie ogródki. Inkubator Sztuki zlokalizowany jest z kolei w zrewitalizowanym budynku dawnych kwater huzarskich. Obiekt nazwano „Esprit Haus”. Obecnie mieści się w nim kilka instytucji i pracowni: Sztuka Wyboru, NA miejscu, AeroLab, Kreatywna Cafe, KotyNaPłoty, Wrze Pracownia i Szpila Shop. Z inicjatywy najemców w budynku organizowane są m.in. galerie, wystawy, targi sztuki, mody i designu. W pracowniach z kolei odbywają się: warsztaty z rękodzieła i spotkania autorskie.

– W tym samym budynku na poddaszu zamieszkują studenci różnych trójmiejskich uczelni, których łączy chęć angażowania się w projekty pozauczelniane, które będą mogli rozwijać na terenie dzielnicy – mówi Justyna Glazar. – Do grona rezydentów Esprit Haus dołączył również co-workingowy projekt Clipster wspierający młodych przedsiębiorców. W podziemiach budynku powstanie klimatyczny klub muzyczny ze sceną kameralną, na której będą mogły prezentować się młode talenty.

Trwa rewitalizacja dwóch kolejnych obiektów w Garnizonie Kultury. Ma tam powstać restauracja, szkoła tańca oraz sale prób dla muzyków. Na tym nie koniec. Inwestor chce rozpocząć modernizację następnych obiektów, aż odnowiona zostanie cała dzielnica.

– W najbliższych planach inwestora jest modernizacja byłej sali gimnastycznej, w której powstanie hala do gry w badmintona oraz fitness. W dawnych stajniach będzie targ z żywnością – mówi Justyna Glazar.

Przygotowywana jest też koncepcja rewitalizacji dawnego Kasyna Oficerskiego. Ze względu na architekturę i historię obiekt miałby stać się perełką garnizonu. Co znajdzie się w dawnym kasynie?

– Koncepcja przewiduje miejsce na działalność artystyczną ze sceną – mówi Glazar.

Garnizon Kultury zaczyna tętnić życiem. Ma stać się magnesem przyciągającym do obszaru całego Garnizonu, w którym oprócz restauracji i barów, znajdują się biura i mieszkania.

Zdjęcia: materiały Grupy Inwestycyjnej Hossa SA