Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Stare zabawki Star Wars warte tysiące dolarów

Stare zabawki Star Wars warte tysiące dolarów

Ivon

Tydzień przed światową premierą siódmej części Star Wars „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy” w domu aukcyjny Sotheby’s sprzedano kolekcję zabawek związanych z gwiezdną sagą za ponad 500 tys. dolarów. Najdroższa była rzadka zabawka z 1978 roku – Luke Skywalker.

Kolekcję 600 oryginalnie zapakowanych zabawek wystawił na licytację japoński kolekcjoner, producent muzyczny i designer Tomoaki (Nigo) Nagao. Otwierając aukcje przyznał, że „Gwiezdne wojny” są jego największą inspiracją w życiu.

Aukcja online rozpoczęła się w piątek 11 grudnia o godz. 10 i sprzedała pamiątki łącznie za 502 tys. 202 dolary. Najwyższą cenę osiągnęła figurka Luke’a Skywalkera, którą sprzedano za 12 tys. dolarów. To unikalna zabawka składająca się z postaci Luka i podwójnego teleskopowego świetlnego miecza, który łamał się tak łatwo, że figurka została szybko wycofana z produkcji. Sprzedany model w firmowym opakowaniu ma miecz świetlny w nienaruszonym stanie.

Kolekcja Star Wars z należąca do Nigo została podzielona na 175 paneli aukcyjnych i składała się głównie ze starych figurek Star Wars.

Za 15 tys. dolarów sprzedał się węgierski model figurki Boby Fetta z 1989 roku, inne figurki tej postaci osiągnęły ceny od 750 tys. do 6,2 tys. dolarów. Kolekcja zawierała także hełmy Boby Fetta, szturmowców i Dartha Vadera. Hełm Boby Fetta podpisany przez Jeremiego Bullocha, aktora, który grał łowcę nagród poszedł za 1750 dolarów. Kolekcja Nigo zawierała nawet figurkę Yak Face, postaci, o której nie słyszała większość fanów „Gwiezdnych wojen”. Nie przeszkadzało to jednak nabywcy zapłacić za zabawkę 2 tys. dolarów. Nigo miał w kolekcji także puste opakowanie na figurki z 1982 roku podpisane „ Zemsta Jedi” (była to pierwotna nazwa szóstej części sagi, która w końcu została nazwana „Powrót Jedi”), metrowego pluszaka przedstawiającego Chewbaccę, duży wybór mieczy świetlnych i sporo blasterów, w tym modele szturmowców i broń Hana Solo.

Przedmioty związane z gwiezdna sagą królują też na aukcjach organizowanych przez Profiles in History, firmy zajmującej się skupem i sprzedażą pamiątek związanych z Hollywood. Ostatnio za 96 tys. dolarów sprzedano tam bikini księżniczki Lei – ponętny kostium oryginalnie noszony przez aktorkę Carrie Fischer w „Powrocie Jedi”. Razem z bikini uszytym ze złoto-czerwonej gumowej tkaniny anonimowy nabywca otrzymał list autentyczności podpisany przez projektanta kostiumów w filmie, Richarda Millera. Aktorka wielokrotnie powtarzała, że źle jej się grało w tym kostiumie i dodawała, że jest to strój, który modelki mogłyby nosić w siódmym kręgu piekła.

Najwyższą cenę na tej aukcji osiągnął jednak miniaturowy model statku księżniczki Lei-krążownik Alderaanu. Pierwszy pojazd latający, widoczny w początkowych sekwencjach ,,Nowej Nadziei”, został sprzedany za 450 tys. dolarów. To najwyższa cena, jaką kiedykolwiek udało się osiągnąć za pamiątkę związana ze Star Wars.