Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Stadiony piłkarskie. 12 architektonicznych perełek z całego świata

Stadiony piłkarskie. 12 architektonicznych perełek z całego świata

Dariusz Sapa

Piłka nożna jest najpopularniejszym sportem na świecie, uprawiają ją osoby bez względu na wiek, płeć czy miejsce zamieszkania. Jesteśmy pewni, że jeszcze więcej ludzi tę dyscyplinę ogląda, większość z nich pewnie wie co wydarzy się niebawem. Euro 2016 zbliża się wielkimi krokami. Już tylko kilka dni dzieli nas od rozpoczęcia turnieju, który wyłoni najlepszą drużynę w Europie. Miliony polaków z zapartym tchem będą oglądać poczynania naszej reprezentacji na francuskich boiskach oraz kibicować kadrom innych państw.

Z tej okazji przedstawiamy stadiony piłkarskie, których design, położenie lub historia sprawia, że nie mogło ich zabraknąć w zestawieniu, które nazwaliśmy:

Stadiony piłkarskie. 12 architektonicznych perełek z całego świata

1. Pancho Aréna, Felcsút, Węgry

Pancho Aréna, Felcsút, Węgry

Arena zmagań pierwszoligowego Puskás Akadémia FC, została zaprojektowana przez wybitnego węgierskiego architekta Imre Makoveczowa (zmarł przed ukończeniem prac kreślarskich, dokumentację dokończył Tamás Dobros). Budowla, którą oddano do użytku w 2014 roku, wyróżnia się unikatowym designem mającym łączyć nowoczesną funkcjonalność z ludowymi tradycjami. Blaszane zadaszenie ma przypominać strzechę krytą papą, a kolumnowe podpory dachu, tworzą las filarów z licznymi „gałęziami”.

2. Estádio Municipal de Braga, Braga, Portugalia

Estádio Municipal de Braga, Braga, Portugalia

Otwarta w 2003 roku siedziba miejscowego Sportingu Braga nie wyróżnia się spośród innych stadionów piękną architekturą. To położenie budynku sprawiło, że boisko to znalazło się w zestawieniu. Lita skała, jaka ogranicza budowle za bramką powoduje, że grę można obejrzeć tylko z jednej z dwóch trybun usytuowanych przy liniach bocznych (za drugą bramką znajduje się pusta przestrzeń). Takie usytuowanie boiska sprawia, że siedziba Sportingu jest jednym z ciekawszych budynków, którego unikalność nie opiera się na designie.

3. Stadion Narodowy, Warszawa, Polska

Stadiony piłkarskie: Stadion Narodowy Warszawa

Budynek znany każdemu pasjonatowi piłki nożnej w Polsce, został wybudowany z okazji Mistrzostw Europy 2012 w niecce byłego Stadionu Dziesięciolecia. Konstrukcja, za której wygląd odpowiedzialne jest studio JSK Architekci, swoim wyglądem ma przypominać kosz w barwach narodowych. Bezapelacyjnie, taki design nie pozwala na pomylenie domu reprezentacji Polski z żadnym innym stadionem.

4. Soccer City, Johannesburg, RPA

Soccer City, Johannesburg, RPA

Stadion, na którym rozgrywano mecze Mistrzostw Świata 2010 jest jednym z największych tego typu obiektów w Afryce. Budowla może pomieścić ponad 90 tysięcy widzów, a jej wygląd jest bezpośrednio związany z lokalną kulturą. Projektując fasadę stadionu starano się ją upodobnić do opalanego ogniem glinianego garnka. Mozaika powstała z połączenia kolorów ognia i ziemi, świetnie spełnia przyjęte założenia. Sprawia to, że afrykański stadion jest ciekawą budowlą na piłkarskiej mapie świata.

5. Alianz Arena, Monachium, Niemcy

 Alianz Arena, Monachium, Niemcy

Dom dwóch monachijskich drużyn – Bayernu i TSV 1860, to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu na świecie. Arena została zaprojektowana przez światowej sławy architektów Jaques Herzoga oraz Pierre de Meurona i może pomieścić około 75 tysięcy ludzi. Na tle innych stadionów wyróżnia ją unikatowy i nowoczesny design. Charakterystyczny dach i fasada stadionu wykonane są z 2 874 cienkich foliowych poduszek powietrznych o łącznej powierzchni 64 000 m². Poszczególne poduszki mogą zostać podświetlone na biało, czerwono, bądź niebiesko. Zatem stadion mieni się kolorami zgodnymi z barwami aktualnych gospodarzy meczu.

6. Stadion Energa Gdańsk, Gdańsk, Polska

Stadion Energa Gdańsk, Gdańsk, Polska

Wybudowany na potrzeby EURO 2012 stadion jest obecnie gospodarzem meczów rozgrywanych przez Lechię Gdańsk. Zaprojektowany przez firmę Rhode-Kellermann-Wawrowsky budynek w swojej stylistyce nawiązuję do lokalnej historii i otoczenia. Niemieccy projektanci zainspirowali się „złotem Bałtyku” czyli bursztynem, widać to świetnie po fasadzie obiektu, która mieniąc się na złoto i żółto, wygląda jakby sama była zbudowana z tego cennego materiału.

7. Olympiastadion, Berlin, Niemcy

Olympiastadion, Berlin, Niemcy

Stadion, którego początki sięgają czasów sprzed II wojny światowej. Arena ta, oddana do użytku w 1936 roku, była miejscem zmagań lekkoatletów podczas Igrzysk Olimpijskich w tym samym roku. Obecny wygląd stadionu jest efektem modernizacji, jaką przeprowadzono w roku 2004. Architekci z pracowni GMP dokonali trudnej sztuki zadaszenia budowli bez ingerencji w jej historyczny wygląd. Obecnie stadion jest siedzibą klubu piłkarskiej Bundesligi Hertha BSC Berlin.

8. Stade Louis II, Monaco, Francja

Stade Louis II, Monaco, Francja

Ten wybudowany w 1981 roku stadion może pomieścić około 18 tysięcy ludzi, czyli… 2/3 mieszańców księstwa Monaco. Warto również wspomnieć, że ze względu na ograniczenia przestrzenne, na budynek stadionu składają się również hale sportowe, muzea, pływalnie i baseny oraz centrum handlowe. Wszystko to sprawia, że sam wygląd stadionu nie przywołuje skojarzeń z typowym obiektem sportowym i świetnie wpisuje się w otoczenie.

9. Giuseppe Meazza „San Siro”, Mediolan, Włochy

Giuseppe Meazza "San Siro", Mediolan, Włochy

Wysoki na 60 metrów stadion jest domem dla drużyn z Mediolanu – A.C. Milan oraz Inter. Budowla została wzniesiona w 1926 roku i przez kolejne lata przechodziła szereg modyfikacji i remontów. Jej obecny wygląd jest rezultatem przeprowadzonej modernizacji w 1989 roku z okazji organizowania Mistrzostw Świata we Włoszech – Italia ’90. Dobudowano wtedy 11 gigantycznych filarów, które stały się też głównymi podporami zadaszenia. Opiera się ono również na ogromnych stalowych konstrukcjach , które górują nad boiskiem. Wszystko to sprawia, że obiekt ten jest jednym z największych stadionów na świecie i może pomieścić nawet 80 tysięcy osób.

10. Azadi Stadium, Teheran, Iran

Azadi Stadium, Teheran, Iran

Obiekt w stolicy Iranu jest świetnym dowodem na to, że ciekawe stadiony nie występują tylko w Europie. Stadion Wolności, bo tak można przetłumaczyć jego nazwę, ma pojemność około 100 tysięcy miejsc! Plasuje to go w ścisłej czołówce listy największych tego typu obiektów na świecie. Wzniesiona w 1971 roku budowla charakteryzuje się również ciekawym designem. Nasypy, które odpowiadają za podtrzymywanie części konstrukcji, mają dwukrotnie większą powierzchnię od samych trybun i pokryte są charakterystycznymi zdobieniami.

11. Stadion im. 1 Maja, Pjongjang, Korea Północna

Stadion im. 1 Maja, Pjongjang, Korea Północna

Korea Północna od lat zmaga się z problem głodu i nędzy, nie przeszkodziło to jednak panującemu reżimowi w postawieniu największego stadionu piłkarskiego na świecie! Obiekt ten, według oficjalnych danych, może pomieścić 150 tysięcy ludzi. Jego charakterystyczny wygląd opiera się na efektownym dachu. Ma ponad 60 metrów wysokości, zakrywa całe trybuny (sięga 60 metrów do wewnątrz) oraz wystaje na 40 metrów na zewnątrz. Jego kształt ma przypominać z jednej strony kwiat na wodzie a z drugiej rozłożony spadochron. Sama objętość dachu wynosi 94 000 m2, co powoduje, że stadionu w Pjongjang nie mogło zabraknąć na naszej liście.

12. Estádio Municipal de Aveiro, Aveiro, Portugalia

Estádio Municipal de Aveiro, Aveiro, Portugalia

Na końcu naszej listy znalazł się najbardziej kolorowy stadion ze wszystkich tu przedstawionych. Obiekt wybudowany z okazji EURO 2004 jest dziełem architekta Tomása Taveira, który chciał go upodobnić do…zabawki. W tym celu wykorzystał w swoim projekcie różnorodne formy, mnogość kolorów i niecodzienne rozwiązania. Jak widać po zdjęciu, osiągnął zamierzony efekt. Estádio Municipal de Aveiro to nie tylko przykład kreatywnego podejścia do projektu, ale również niegospodarności. Obiekt, który posiada pojemność ok 30 tysiąca miejsc jest zajmowany przez drużynę przyciągającą na trybuny średnio poniżej tysiąca fanów na mecz. Oznacza to, że portugalskie miasto musi dokładać miliony na utrzymanie stadionu.

Mnogość stylów i rozwiązań architektonicznych, jakimi charakteryzują się te obiekty sprawia, że każdy stadion jest na swój sposób unikalny i intrygujący. Wymienione powyżej stadiony piłkarskie stanowią tylko ułamek budowli, które warto zawrzeć w zestawieniu. Zachęcamy do zainteresowania się tego typu budynkami, gdyż można odkryć wiele interesujących faktów i historii.

Zdjęcia: wikipedia.org, monacoetancheite.com, static.panoramio.com