Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Stacja Kultura w Rumi najpiękniejszą biblioteką na świecie

Stacja Kultura w Rumi najpiękniejszą biblioteką na świecie

Joan

Stacja Kultura – biblioteka na dworcu PKP w Rumi została właśnie uznana za najpiękniejszą na świecie. Nagrodzono ją w międzynarodowym konkursie Library Interior Design Awards w kategorii „Single Space Design” dla najlepiej zaprojektowanych wnętrz bibliotecznych. 

Wnętrza biblioteki na dworcu w Rumi zaprojektował Jan Sikora. Architekt odbierając nagrodę nie krył zadowolenia. Powiedział, że to wyróżnienie nie tylko dla niego, ale dla całej Polski. Biblioteka w Rumi pokonała projekty z Kanady, Chin i Stanów Zjednoczonych. Projekty oceniali członkowie Amerykańskiego Stowarzyszenia Bibliotek i Światowego Stowarzyszenia Architektów Wnętrz.

Stacja Kultura w Rumi

Stacja Kultura zajmuje 80 proc. powierzchni dworca. Otwarto ją w 2014 roku.

Oprócz wypożyczalni i czytelni znajduje się w niej pracownia plastyczna, fotograficzna i sale konferencyjne. Jury doceniło projekt za innowację i rewitalizację. Architekt zaadoptował historyczny dworzec na potrzeby biblioteki, pozostawiając w nim poczekalnią i integrując z nową częścią. Nowoczesne wnętrze nie straciło dawnego ducha. Regały przypominają tory kolejowe, a czarno-czerwone elementy nawiązują do kolorystyki lokomotywy. Przestrzeń biblioteki jest otwarta podobnie jak dworzec kolejowy. Po rewitalizacji tego miejsca i przeniesienia biblioteki do nowej siedziby znacznie wzrosła liczba stałych czytelników.

Stacja Kultura

Stacja Kultura w Rumi, dzięki wygranej w konkursie zyskała międzynarodowy rozgłos. Wnętrze biblioteki wyróżniono za design i funkcjonalność. Projekt doceniono również w Polsce – zajął drugie miejsce w plebiscycie Bryła Roku 2014.

Wręczenie nagród odbędzie się 26 czerwca podczas dorocznej konferencji ALA w Orlando na Florydzie

Zobacz: Najpiękniejsze i najbardziej majestatyczne biblioteki świata

Zdjęcia: http://sikorawnetrza.com