Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Tak będzie wyglądał Rum Watch

Tak będzie wyglądał Rum Watch

Ivon

Szwajcarska manufaktura Speake-Marin oraz polska firma Wealth Solutions zaprezentowały zegarek z kroplą najstarszego rumu na świecie. Rum Watch zostanie wyprodukowany w limitowanej edycji 100 sztuk.

Rum Watch to drugi na świecie zegarek wyposażony w kapsułę z alkoholem i pierwszy, we wnętrzu którego kryje się Harewood Rum z 1780 r., czyli najstarszy rum na świecie.

Rum Harewood 1780


Ten unikalny alkohol został odnaleziony w 2014 roku, kiedy to Mark Lascelles, brat ósmego Earla Harewooda, wraz z pracownikami posiadłości Harewood w środkowej Anglii postanowił pewnego dnia zejść do pałacowych piwnic. Mieli zinwentaryzować znajdujące się tam przedmioty i alkohole. I właśnie tam odkryli rum z 1780 roku, który trafił do pałacowej kolekcji w początkach XIX w.

Niedługo po jego odnalezieniu butelka rumu Harewood 1780 trafiła do firmowej kolekcji Wealth Solutions, która wspólnie ze szwajcarską manufakturą zegarków Speake-Marin, stworzyła zegarek zawierający kapsułę z tym 250-letnim trunkiem. Zegarek posiada 50-godzinną rezerwę chodu i jest dostępny w tytanowej i złotej kopercie Piccadilly, charakterystycznej dla manufaktury Speake-Marin. Jego koronka została wyposażona w kaboszon z akwamarynu w wersji tytanowej lub rubelitu w wersji złotej. Zegarek posiada również pojedynczą wskazówką godzinno-minutową, wzorowaną na tradycyjnej morskiej busoli.

Rum Watch titanium

Kapsuła z rumem Harewood 1780 została umieszczona na tarczy zegarka dokładnie na godzinie 11. Dlaczego? Bo w brytyjskiej marynarce wojennej była to godzina, w którym załoga otrzymywała swoją przepisaną regulaminem porcję rumu. Moment ten nazywano „Up Spirits”, a w jego trakcie każdy marynarz miał prawo do wypicia jednej ósmej imperialnej pinty, czyli ok. 70 ml trunku. Do tej tradycji sprzed wieków nawiązuje również napis: „Stand fast the Holy Ghost!”, który został wygrawerowany na deklu zegarka. Była to komenda, którą zwoływano załogę na wydawanie rumu. Osobę, która zajmowała się dystrybucją trunku, zwano z kolei „Holy Ghost”. Rum Watch zostanie wyprodukowany w limitowanej edycji 100 sztuk i będzie dostępny wyłącznie w ofercie firmy Wealth Solutions.

Zdjęcia: Wealth Solutions