Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Spacer po zabytkowym Wrocławiu

Spacer po zabytkowym Wrocławiu

RP

Zna je każdy mieszkaniec Wrocławia, jeśli jednak z jakichś powodów nie byliście jeszcze w stolicy Dolnego Śląska przedstawiamy subiektywny wybór pięciu (a w zasadzie sześciu) miejsc, które koniecznie musicie zobaczyć. Wrocław kryje bowiem wiele cennych architektonicznych pamiątek przeszłości.

Stary Rynek

Drugi największy w Polsce rynek powstał jeszcze w XIII wieku i jest bez wątpienia miejscem szczególnym na mapie Wrocławia. Kilkadziesiąt zabytkowych kamienic otacza duży prostokątny plac a znajdujący w centralnym miejscu blok śródrynkowy z sukiennicami i gmachem Ratusza nadaje całości niepowtarzalnego uroku.

Stary Rynek we Wrocławiu

Stary Rynek we Wrocławiu

Słowo należy się szczególnie ratuszowi, jednemu z najważniejszych wrocławskich zabytków architektury gotyckiej, którego budowa rozpoczęła się w trzynastym stuleciu, a on sam dzisiaj jest największym symbolem zamożności dawnego Wrocławia.

Stary Ratusz we Wrocławiu

Stary Ratusz we Wrocławiu

Zresztą o Starym Rynku można by mówić jeszcze bardzo długo, a będąc w stolicy Dolnego Śląska po prostu nie można go nie odwiedzić.

Ostrów Tumski

Bywa nazywany kolebką Wrocławia, wszakże to tutaj właśnie, na ówczesnej wyspie, obszarze przepraw na Odrze, powstała pierwsza osada z zamkiem książęcym, a w roku tysięcznym znajdujący się tutaj kościół został wywyższony do rangi katedry (obecnie w tym miejscu stoi świątynia wzniesiona zasadniczo w XIII-XIV wieku).

Ostrów Tumski

Ostrów Tumski

Ponieważ przez wiele lat Ostrów Tumski należał do kościoła wciąż znajdziemy tu wiele zabytków związanych z klerem (poza wspomnianą Archikatedrą świętego Jana Chrzciciela również kościół świętego Krzyża i świętego Bartłomieja, Muzeum Archidiecezjalne a także kościół świętego Marcina), niemniej wyspa skrywa też wiele innych interesujących miejsc, chociażby słynny most Tumski, na którym zakochani swoje uczucie symbolicznie „zamykają na kłódkę”.

Most Tumski

Most Tumski

Dzielnica Czterech Świątyń

Zwana jest również dzielnicą Wzajemnego Szacunku, a to ze względu na cztery zabytkowe budowle o charakterze sakralnym (kościół katolicki, ewangelicki, cerkiew prawosławna i synagoga) i znajdujące się na jednym obszarze, w odległości zaledwie trzystu metrów.

Cerkiew katedralna Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, Kościół Opatrzności Bożej

Cerkiew katedralna Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, Kościół Opatrzności Bożej

Kościół Opatrzności Bożej wzniesiony został w połowie osiemnastego wieku i należy do parafii Ewangelicko-Augsburskiej. Pierwszy we Wrocławiu kościół barokowy pod wezwaniem św. Antoniego powstał z myślą o franciszkanach, w XVIII wieku został przekazany elżbietankom przez króla pruskiego, z kolei od 1998 pieczę nad nim sprawują paulini z Jasnej Góry. Katedra pod wezwaniem Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w przeszłości należała do protestantów i dopiero w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia przekazano go Cerkwi Prawosławnej. Nie należy zapominać o Synagodze pod Białym Bocianem, czyli pierwszej nowożytnej wrocławskiej synagodze wybudowanej w latach dwudziestych XIX wieku.

Synagoga pod Białym Bocianem, Kościół św. Antoniego

Synagoga pod Białym Bocianem, Kościół św. Antoniego

Uniwersytet Wrocławski

Zbudowano go w miejscu zamku książęcego, po tym jak cesarz Leopold I Habsburg przekazał go jezuitom. Po wielu perturbacjach spowodowanych między innymi wojnami śląskimi, uczelnia na dobre rozpoczęła swą działalność dopiero w połowie XVIII wieku. Sam budynek jest jednym z najpiękniejszych w Polsce przykładów architektury barokowej, według pierwotnych planów miał też być największym takim obiektem w tej części Europy (dzisiaj fasada budynku mierzy 171 metrów długości).

Uniwersytet wrocławski

Uniwersytet Wrocławski

Gmach uniwersytetu znajduje się na placu Uniwersyteckim, natomiast na ulicy Szewskiej 37 mieści się słynna Biblioteka Ossolineum. Przed wojną lwowskie Ossolineum było jednym z najważniejszych ośrodków kultury polskiej, a gdy Polska utraciła Kresy, bezcenną kolekcję przeniesiono właśnie do stolicy Dolnego Śląska i Klasztoru Szpitalników z Czerwoną Gwiazdą założonego tutaj jeszcze w średniowieczu (na przełomie XVII i XVIII wieku stare budynki zastąpiono barokowymi obiektami).

Ossolineum

Ossolineum

Hala Stulecia

Zdaniem wielu ekspertów to jeden najważniejszych dzieł w architekturze światowej XX wieku. Znajduje się na ulicy Wystawowej 1, bo te właśnie tereny stały się wystawowymi już w XVIII wieku. Wreszcie w latach 1911–1913 wzniesiono wielką halę według projektu Maxa Berga w stylu ekspresjonistycznym. Nowatorska konstrukcja, żelbetonowe łuki i kopuła o wysokości dwudziestu trzech metrów mimo upływu lat wciąż robią ogromne wrażenie. Obecnie w hali wciąż organizowane są rozmaite wydarzenia kulturalne i sportowe.

Hala Stulecia

Hala Stulecia

Zdjęcia: wikipedia.org