Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Poznań » Spacer po zabytkowym Poznaniu

Spacer po zabytkowym Poznaniu

RP

Wielkopolska przyciąga turystów wieloma zabytkami, w tym malowniczymi ruinami starych zamków. Stolica regionu – Poznań – też ma zwiedzającym sporo do zaoferowania. Wybraliśmy pięć zabytków, które warto zobaczyć, pamiętajcie jednak, że wyjątkowych pamiątek przeszłości, także tych architektonicznych, znajduje się tutaj znacznie więcej.

Bazylika Archikatedralna św. Piotra i św. Pawła

Charakterystyczna czerwona cegła, z której wybudowana jest Bazylika Archikatedralna świętego Piotra i świętego Pawła to pozycja obowiązkowa w każdym programie wycieczki po Poznaniu, ale trudno się temu dziwić, wszakże obiekt ten zainteresuje nie tylko miłośników architektury sakralnej.

Bazylika Archikatedralna św. Piotra i św. Pawła

Bazylika Archikatedralna św. Piotra i św. Pawła

Znajdująca się na Ostrowie Tumskim najstarsza polska katedra (od 968 roku) jest miejscem pochówku pierwszych władców Polski, a chociaż historycy wciąż się o to spierają, niewykluczone, że to właśnie tutaj chrzest przyjął Mieszko I. Budowla, którą możemy podziwiać dzisiaj powstała w XIV-XV wieku.

Bazylika Archikatedralna św. Piotra i św. Pawła, sufit

Bazylika Archikatedralna św. Piotra i św. Pawła, sufit

Słynna Złota Kaplica, znajdujące się w prezbiterium i misternie wykonane sklepienie krzyżowo-żebrowe, bezcenne pamiątki mieszczące się w krypcie oraz podziemia skrywające fragmenty świątyni z X wieku to tylko niektóre z obiektów, którym warto się przyjrzeć z bliska.

Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu, Złota Kaplica

Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu, Złota Kaplica

Park Cytadela

Historycy uważają, że to właśnie tutaj, na Wzgórzu Winiarskim w Poznaniu, znajdował się największy na terenie Europy fort artyleryjski, powstały w pierwszej połowie dziewiętnastego wieku. Po zakończeniu drugiej wojny światowej (w końcowej fazie konfliktu miejsce to wykorzystali w celach obronnych Niemcy) rozpoczęła się rozbiórka Fortu Winiary, a zdobyty w ten sposób budulec posłużył do odbudowy nie tylko zniszczonego Poznania, ale i Warszawy.

Park Cytadela

Park Cytadela

Obecnie znajduje się tutaj największy w Poznaniu park, a odwiedzić go warto nie tylko ze względu na zieleń i zachowane do naszych czasów obiekty forteczne, ale i pomniki, cmentarz wojskowy, Muzeum Armii „Poznań” (instytucja gromadzi pamiątki historyczne i militaria związane z udziałem Armii „Poznań” w kampanii wrześniowej) oraz instalację 112 rzeźb „Nierozpoznani”, niezwykłe dzieło sztuki autorstwa słynnej artystki Magdaleny Abakanowicz.

Park Cytadela „Nierozpoznani” Magdaleny Abakanowicz

Park Cytadela „Nierozpoznani” Magdaleny Abakanowicz

Ulica święty Marcin

Zarówno dla poznaniaków, jak i odwiedzających miasto turystów ulica święty Marcin należy bezsprzecznie do najważniejszych punktów na mapie miasta. Swoją nazwę zawdzięcza średniowiecznej, dwunastowiecznej osadzie powstałej obok gotyckiego kościoła świętego Marcina.

Kościół świętego Marcina

Kościół świętego Marcina

Oprócz niego warto tu zwrócić uwagę na zabytkowe kamienice, Drukarnię i Księgarnię świętego Wojciecha, pomnik Adama Mickiewicza i neorenesansowy Zamek Cesarski.

Zamek Cesarski w Poznaniu

Zamek Cesarski w Poznaniu

Miejsce to warto odwiedzić o każdej porze roku (znajdziemy tu poza zabytkami również puby, restauracje i sklepy), szczególnie zaś 11 listopada, w dniu imienin patrona ulicy, gdy odbywa się tutaj wielki festyn.

Stary Rynek

Crème de la crème zabytkowego Poznania. Wytoczony już w połowie trzynastego wieku w opinii dużej części poznaniaków jest największą atrakcją stolicy Wielkopolski. Na trzecim największym w Polsce rynku znajdują się zabytkowe kamienice, pałace, należące w przeszłości do poznańskich kupców renesansowe domki budnicze, urokliwe fontanny z rzeźbami Prozerpiny, Apolla, Neptuna i Marsa, ponadto pomnik Jana Nepomucena, pręgierz oraz cztery muzea (Archeologiczne, Instrumentów Muzycznych, Sztuk Użytkowych i Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza).

Domki budnicze na Starym Rynku w Poznaniu

Domki budnicze na Starym Rynku w Poznaniu

W przeszłości siedziba władz miasta, przepiękny renesansowy ratusz, zasługa włoskiego architekta Jana Baptysty Quadro (oraz renowacji, której poddano ratusz w latach osiemdziesiątych XVIII wieku), to zaś przysłowiowa wisienka na torcie. Obecnie mieści się w nim Muzeum Historii Miasta Poznania, a poznańskie koziołki ulokowane na wieży ratuszowej, czyli symbol Poznania, zna cała Polska.

Ratusz w Poznaniu

Ratusz

Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu

Swój Luwr w postaci Pałacu Poznańskich ma Łódź, ma go również stolica Wielkopolski. Na placu Wolności w Poznaniu, który sam w sobie również jest godny uwagi, znajduje się wybudowana w połowie XIX wieku Biblioteka Raczyńskich, pierwsza taka instytucja na ziemiach polskich o charakterze publicznym. Skojarzenia z Luwrem nie są na wyrost, wszak frontową elewację wzorowano właśnie na paryskim zabytku. Ten jeden z najważniejszych w tej części kraju symbol polskiej kultury pod pruskim zaborem został zniszczony w czasie ostatniej wojny, na szczęście w latach pięćdziesiątych XX wieku udało się go odbudować.

Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu

Biblioteka Raczyńskich

Okolicą tę zainteresować się powinni nie tylko miłośnicy literatury, ale i architektury. Dwunastu parom kolumn na cokole oraz stojącemu przed biblioteką pomnikowi antycznej bogini zdrowia, z pewnością warto się przyjrzeć.

Pomnik Higiei w Poznaniu

Pomnik Higiei

Zdjęcia: wikipedia.org, poznan.pl