Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Na wysypisku śmieci w Mołtowie znalazł cenne zabytki

Na wysypisku śmieci w Mołtowie znalazł cenne zabytki

Ivon

Monety, ozdoby, przybory i narzędzia sprzed kilku tysięcy lat przypadkowo znaleziono na dzikim wysypisku śmieci w Mołtowie, w woj. zachodniopomorskim. Znalezisko jest częścią przedwojennej kolekcji szczecińskich zbiorów.

Przypadkowy znalazca, mieszkaniec okolic Mołtowa, zgłosił się na początku maja do Muzeum w Koszalinie. Okazało się, że znalezione przedmioty to muzealia przewiezione około 1943 roku do Mołtowa, gdzie było zorganizowane jedno z miejsc dyslokacji najcenniejszych świadectw kultury dawnej regionu, zgromadzonych w Pomorskim Muzeum Krajowym. Udało się to ustalić pracownikowi Muzeum Narodowego w Szczecinie, dlatego że na niektórych z przedmiotów zachowały się sygnatury świadczące o ich przynależności do przedwojennych zbiorów szczecińskich. Obecnie trwają poszukiwania dalszych muzealiów.

Historia szczecińskiej kolekcji starożytności pomorskich sięga pierwszej połowy XIX wieku.

Znajdowały się w niej eksponaty datowane od epoki kamienia do wczesnego średniowiecza, m.in. bursztynowa figurka niedźwiadka z epoki kamienia, naczynia, przybory metalowe, broń, monety i biżuteria. Podczas II wojny światowej kolekcja została podzielona i ukryta w różnych miejscach na Pomorzu. Ich dalsze losy w wielu przypadkach pozostają owiane tajemnicą. Znane są koleje zbiorów archeologicznych zdeponowanych w punktach na zachód od Odry. W latach 60. ubiegłego wieku do szczecińskich muzealników dotarła informacja, że część zbiorów przetrwało wojnę. Przez kilkadziesiąt lat starano się uregulować ich sytuacje, aż w końcu udało się doprowadzić do tego, że w latach 2009–2010 przeprowadzono polsko-niemiecką wymianę zabytków, a zbiory z terenu Polski trafiły do Szczecina.

Zdjęcia: Muzeum Narodowe w Szczecinie, Grzegorz Solecki, MKiDN