Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Niesamowity skarb w Lubomierzu. Zobacz co zyskałaby niemiecka rodzina, gdyby nie polskie władze

Niesamowity skarb w Lubomierzu. Zobacz co zyskałaby niemiecka rodzina, gdyby nie polskie władze

Dariusz Sapa

W Lubomierzu został odkryty bardzo ciekawy skarb. Depozyt został ukryty w czasach niemieckich. 1-go października przyjechała po niego rodzina z Hamburga, posługując się mapą sporządzoną przez dziadka w 1952 roku.

O całym zajściu została oczywiście niezwłocznie powiadomiona policja. Komendant Straży Miejskiej do całej sprawy podszedł bardzo poważnie. Natychmiast o zajściu powiadomiony został Burmistrz, a miejsce do poniedziałku rana pilnowane było przez strażników, strażaków z OSP Lubomierz i OSP Milęcice oraz uczniów tutejszego Zespołu Szkół. Miejsce ukrycia skarbu zabezpieczyła straż miejska oraz policja. Wśród pilnujących był Marcin Zając z OSP. Skarb był ukryty w charakterystycznym miejscu, w pobliżu dwóch kapliczek, srebrnego świerku i murku.

Skrytka została w końcu odkopana już nie przez Niemców, a Polaków pod nadzorem konserwatora zabytków. W poniedziałek do Lubomierza przyjechał Zbigniew Kudyba, konserwator zabytków z Jeleniej Góry oraz archeolog i to w ich obecności dokończono odkopywać skarb. Skala znaleziska zapewne zaskoczyła wszystkich.

Skarb w Lubomierzu. Co znaleziono w skrytce?

Zegarki kieszonkowe odnalezione w Lubomierzu

Zegarki kieszonkowe odnalezione w Lubomierzu

We wtorek, w Urzędzie Gminy i Miasta w Lubomierzu powołana specjalna komisja rozpakowała i zarchiwizowała odkrycie. Wśród znalezionych eksponatów znalazły się złote zegarki kieszonkowe, srebrne monety, łańcuszki, broszki, portfel, złote stalówki od piór, czy złote spinki do koszul oraz dokumenty. Wartość znaleziska nie jest jeszcze oszacowana. Przedmioty historyczne zostaną przekazane do muzeum, natomiast dokumenty do Instytutu Pamięci Narodowej lub Archiwum Państwowego.

Źródło: http://lwowecki.info/pl/4024/59/c/zobacz–co-zawieral-skarb-z-lubomierza.html

 • hejt

  Dziadek wojok okradł Polaków mapę zrysował przyjechali z Hamburga nowym CLS żeby złoić na nowy dom dla Córki ale Polacy zrobili ich w chuja odczekali wykopali i do muzeum… brawo dość nakradli za wojny jeszcze po wojnie kradną

 • Name

  To są pamiątki rodzinne i wszystko powinno zostać oddane rodzinie. To jest złodziejstwo w białych rękawiczkach… każdy jest cwaniak dopóki jego osobiście nie dotyczy taka sytuacja. Niby XXI wiek a PRL jeszcze u nas głęboko zakorzeniony…

  • No_name

   Nie wiadomo, czyjej rodziny te pamiątki. Która rodzina ma naraz dziesięć zegarków? Mogą to równie dobrze być rzeczy zlikwidowanych Żydów – kto wie, może dziadek był esesman i sobie ciułał, a potem uciekając nie zdążył odkopać…Skąd takie odkopywanie po kryjomu, zamiast zgłoszenia się do władz z oficjalną prośbą udokumentowaną jakimś dowodami?

 • Blackmold

  oczyiście polskie robactwo musi pokazać się na scenie międzynarodowej i okradać nie tylko swoich obywateli, ale także innych, nie no, życ nie umierać