Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » IPN: Skansen sowieckich pomników w Bornem Sulinowie

IPN: Skansen sowieckich pomników w Bornem Sulinowie

Ivon

Instytut Pamięci Narodowej chce w Bornem Sulinowie stworzyć skansen sowieckich pomników. Czy znajdzie się tam miejsce dla 229 pomników, wszystkich pozostałych do dziś w Polsce? Pierwszy eksponat już jest, to popiersie gen. Czerniachowskiego, które zostało zdemontowane w Pieniężnie.

Popiersie gen. Czerniachowskiego

Pracownicy IPN przeprowadzili w ostatnich miesiącach inwentaryzację, z której wynika, że najwięcej pomników sowieckich (aż 43) znajduje się w województwie zachodniopomorskim.

– Chcieliśmy sprawdzić, ile tego typu monumentów znajduje się w Polsce 27 lat po odzyskaniu wolności – mówi wiceprezes Instytutu Paweł Ukielski. – Wyniki inwentaryzacji nas zaskoczyły. Oczekiwaliśmy, że będzie ich jednak mniej. Tym bardziej, że szacowaliśmy, że po II wojnie światowej w PRL powstało około 500 pomników „wdzięczności” Armii Czerwonej. Jesteśmy przekonani, że monumenty te powinny zniknąć z przestrzeni publicznej.

IPN proponuje samorządom podzielenie się kosztami likwidacji pomników. Ich demontaż musiałby się odbyć na koszt władz lokalnych, IPN może sfinansować transport, a także opiekę nad nimi.

– Zgodnie z zapowiedziami chcemy stworzyć skansen, czyli swoisty park edukacyjny, w którym zwiedzający mógłby zapoznać się z historią tych pomników oraz faktycznym ich znaczeniem, symboli zniewolenia Polski po 1945 roku – tłumaczy dyrektor Biura Edukacji Narodowej Andrzej Zawistowski.

Skansen sowieckich pomników ma powstać w Bornem Sulinowie (woj. zachodniopomorskie), miejscowości, która aż do 1993 roku była zarządzana przez Sowietów, a następnie Rosjan.

– Wybraliśmy Borne Sulinowo nie tylko z uwagi na historię tego miasta. Władze samorządowe przedstawiły spójną koncepcję stworzenia w ich miejscowości skansenu pomników Armii Czerwonej. Ponadto spotkaliśmy się z pozytywną reakcją parlamentarzystów z tego terenu – mówi Zawistowski.

Sowiecki pomnik w Dąbrowie Górniczej

IPN szacuje, że koszt stworzenia skansenu wyniesie około 2 mln zł, choć ostateczna suma będzie znana po dokładnej inwentaryzacji terenu. Pierwszy etap mógłby być gotowy na 1 września 2017 roku, wtedy IPN chce zaprosić tam pierwszych zwiedzających.

– Zgłaszają się do nas już miejscowości, które chcą zdemontować sowieckie pomniki. Mam nadzieję, że w ciągu kilku lat wszystkie znajdą się w naszym skansenie w Bornem Sulinowie – podsumował Ukielski.

Źródło: IPN