Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » Zabytkowy samolot P-47 Thunderbolt wpadł do rzeki Hudson

Zabytkowy samolot P-47 Thunderbolt wpadł do rzeki Hudson

Joan

P-47 Thunderbolt, zabytkowy samolot z czasów II wojny światowej wpadł do rzeki Hudson w pobliżu Manhattanu. Samolot brał udział w pokazach lotniczych w sąsiednim Jones Beach.

P-47 Thunderbolt, to zabytkowy samolot myśliwski z czasów II wojny światowej. Był maszyną myśliwsko-bombową, która mogła przenosić bomby i rakiety.

Zabytkowy samolot P-47 Thunderbolt

W czasie walk, uzbrojony w osiem karabinów maszynowych, potrafił ważyć nawet osiem ton. P-47 jest jednym z najcięższych, jednosilnikowych samolotów w historii. W latach 40. XX wieku wyprodukowano około 15 tys. sztuk. Do dziś na chodzie zachowało się zaledwie kilka. Ten egzemplarz znajdował się w amerykańskim Airpower Museum i od czasu do czasu był wykorzystywany do pokazów lotniczych.

W weekend P-47 Thunderbolt, razem z trzema innymi zabytkowymi samolotami, brał udział w pokazach lotniczych zorganizowanych przez American Airpower Museum w związku z uroczystością poświęconą pamięci lotników marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych. Dwa pozostałe samoloty szczęśliwie wróciły do bazy.

P-47 Thunderbolt wpadł do rzeki Hudson

Jak wynika z informacji przekazanych przez Federalną Administrację Lotnictwa samolot myśliwski P-47 Thunderbolt spadł do rzeki na wysokości 79 Ulicy na Manhattanie, na południe od mostu Jerzego Waszyngtona późnym wieczorem w piątek lokalnego czasu. Pilot nie przeżył katastrofy. Dlaczego maszyna zawiodła?

Gary Lewi, rzecznik American Airpower Museum, które organizowało pokazy, powiedział, że prawdopodobną przyczyną katastrofy mogła być awaria silnika. Dokładne przyczyny zbada jednak policja.

Kilka lat temu niedaleko tego miejsca na rzece Hudson szczęśliwie wylądował samolot pasażerski z 155 osobami na pokładzie.

Zdjęcia: AP, CC