Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Ruiny Pałacu Paca. Czy w końcu znajdzie się kupiec?

Ruiny Pałacu Paca. Czy w końcu znajdzie się kupiec?

Ivon

Ruiny Pałacu Paca stojące na 21-hektarowej działce w Dowspudzie na Podlasiu znów zostały wystawione na sprzedaż. Po kilku nieudanych próbach sprzedaży starosta suwalski obniżył cenę nieruchomości z 3,1 do 1 mln złotych i ma nadzieję, że do 12 października znajdą się kupcy.

Pałac w stylu angielskiego neogotyku otoczony starym parkiem nad rzeką Rospudą wybudował hrabia Ludwik Michał Pac, generał wojsk polskich i napoleońskich, który dekretem cara utracił swoje włości. Na Podlasiu zlecił włoskiemu architektowi Piotrowi Bosio projekt nowej rezydencji. Budowę, która trwała od 1820 do 1827 roku, nadzorował sam Henryk Marconi. Architekt dbał o każdy szczegół, urządzanie i dekorowanie wnętrz zajęło mu aż cztery lata.

Pałac Paca w Dowspudzie XIX wiek rysunek

Dziś ruiny Pałacu Paca (z dawnej okazałej budowli zachował się jedynie portyk oraz wieża zwana „bocianią”) jest jedną z atrakcji turystycznych Podlasia.

Kilka lat temu powiat suwalski wyremontował sąsiadujący z pałacem XIX-wieczny budynek kordegardy, w którym zorganizował Centrum Obsługi Turysty, salę konferencyjną i miejsca noclegowe.

Ruiny Pałacu Paca w Dowspudzie

Na remont całego zabytku starostwo jednak nie stać, dlatego od 2012 roku próbuje obiekt sprzedać. Nie udało się to podczas kolejnych czterech przetargów, dlatego tym razem cena wywoławcza została obniżona do 1 miliona złotych (rzeczoznawca wycenił wstępnie nieruchomość na 3,1 mln zł). Dodatkowo kupiec ma szansę skorzystać z tzw. ulgi konserwatorskiej, która pozwoli mu zapłacić za zabytek o ok. 25 proc. mniej od wylicytowanej ceny. Przetarg odbędzie się 12 października, do tego czasu potencjalni inwestorzy muszą wpłacić wadium, które wynosi 50 tys. złotych.

Zdjęcia: wikipedia.org

  • Obawiam się, że dalej mogą być problemy ze sprzedażą. Lokalizacja jest nie najlepsza, kilkaset metrów od drogi ekspresowej. Dodatkowo pytanie, czy nie wchodzi to pod tą nieszczęsną ustawę o ziemi rolnej, co właściwie czyni tą nieruchomość niesprzedawalną.