Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » „Rudy 102” czeka na remont

„Rudy 102” czeka na remont

Ivon

Poznaniacy zbierają pieniądze na remont legendarnego czołgu „Rudy 102”, bez którego nie byłoby przygód bohaterów serialu „Czterej pancerni i pies”. Tymczasem jego bliźniak, radziecki czołg T-34, od lat 70. stacjonujący w Kołobrzegu, trafił właśnie do warsztatu i już w lipcu zostanie odresturowany i uruchomiony.

Czołg „Rudy 102” nazywany pogromcą Tygrysów i Panter, był jednym z najważniejszych oręży Armii Czerwonej w II wojnie światowej.

W 1940 roku zyskał sławę najlepiej zaprojektowanego pojazdu wojskowego na świecie. Trudno się dziwić, że stał się jednym z bohaterów kultowego serialu na motywach powieści Janusza Przymanowskiego „Czterej pancerni i pies”. Serialowy czołg, wyprodukowany w 1944 roku w fabryce nr 112 w Gorkim, od lat jest własnością i głównym eksponatem Muzeum Uzbrojenia na poznańskiej Cytadeli. Pojazd wymaga jednak gruntownego remontu, który może pochłonąć ok. 140 tys. zł. Pracownicy muzeum chcieli uzyskać finansowanie z budżetu obywatelskiego Poznania na 2016 rok, ale wniosek przepadł w głosowaniu. „Niestety nasz projekt nie zakwalifikował się do realizacji, jednak uzyskaliśmy aż 1443 głosy. Za wszystkie bardzo dziękujemy! Sam projekt pozostaje dla nas ciągle aktualny. Będziemy dokładać wszelkich starań by go zrealizować” – napisali na facebooku pracownicy muzeum.

Tymczasem na remont może liczyć bliźniak „Rudego 102”, który od 1973 roku stoi w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. To model trochę młodszy, wyprodukowany w latach 50. w Zakładach Mechanicznych w Łabędach. Skompletowano blisko 44 tys. egzemplarzy T-34/85, co sprawia, że czołg ten znajduje się w czołówce najliczniej produkowanych gąsienicowych wozów bojowych XX wieku. Kilka dni temu czołg trafił do warsztatu w Gościnie pod Kołobrzegiem, gdzie zostanie odrestaurowany. Pomysłodawcą projektu jest Fundacja Historia Kołobrzegu, która pozyskała na ten cel pieniądze min. z budżetu gminy Miasto Kołobrzeg. Odrestaurowany czołg będzie można oglądać na II Zlocie Zimnowojennym w Kołobrzegu w połowie lipca.

Film: https://www.youtube.com/watch?v=E-PCefms7WY
Zdjęcia „Rudego 102”: wikimedia commons
Zdjęcia z transportu czołgu T-34/85: Radek Horanin/Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu