Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Wierzcie lub nie! To najbardziej makabryczne budynki świata

Wierzcie lub nie! To najbardziej makabryczne budynki świata

Ivon

Te budynki są spełnieniem koszmarnego snu architekta. Sieć 31 muzeów osobliwości „Ripley’s Wierzcie lub nie!”, których historia sięga 1933 roku poraża kiczem, ale przyciąga na całym świecie miliony turystów. Jedno z nich właśnie zostało otwarte po półrocznym remoncie.

1100 nowych szokujących eksponatów można oglądać w jednym z najstarszych muzeów „Ripley’s Wierzcie lub nie!” w kanadyjskim mieście Niagara Falls, które otwiera się właśnie po gruntownej renowacji.

 

wierzcie-lub-nie-niagara-falls

Charakterystyczny przewrócony budynek z King Kongiem zbudowano w 1964 roku, 14 lat po tym, jak Robert Ripley, rysownik, autor artykułów sportowych i podróżnik, otworzył swoje pierwsze stałe Odditorium w St. Augustine na Florydzie.

Jednak początki historii sieci muzeów z makabrycznymi eksponatami ściągniętymi z różnych zakątków świata sięgają 1933 roku, kiedy Ripley po raz pierwszy pokazał publicznie swoje zbiory dwóm milionom widzów na wystawie Chicago World’s Fair.

wierzcie-lub-nie-branson

Od tego czasu muzea na całym świecie przyciągają tłumy turystów żądnych oglądania takich dziwactw, jak: najstarsze bliźniaczki syjamskie świata, prawdziwe ludzkie głowy pochodzące z Ameryki Południowej, replika Fedora Jeftichewa, chłopca o twarzy psa, który urodził się z rzadką chorobą genetyczną, człowiek, który chodzi z wykręconymi o 180 stopni nogami, Mini Cooper wysadzany kryształami Swarovskiego, portret księżnej Diany, wykonany z poszarpanych rzeczy wyjętych z suszarki czy suknie ślubne wykonane z papieru toaletowego.

wierzcie-lub-nie-londyn

Budynki muzeów w większości krajów szokują swoim kiczem, choć nie zawsze. Oddział w Londynie otwarty w 2008 roku znajduje się na Piccadilly Circus w pięknie odrestaurowanej zabytkowej kamienicy.