Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Rewitalizują Stary Rynek w Bydgoszczy. Co na to mieszkańcy?

Rewitalizują Stary Rynek w Bydgoszczy. Co na to mieszkańcy?

Ivon

Stary Rynek w Bydgoszczy czeka rewolucja. Jeszcze w tym roku ma zostać ogłoszony przetarg na wykonanie prac budowlanych. Projekt powstał w bydgoskiej pracowni architektonicznej GM Architekci.


Na rewitalizację Starego Rynku w tegorocznym budżecie Bydgoszczy zarezerwowano 12 mln zł, a prace budowlane mają się zakończyć na przełomie 2017 i 2018 roku.

Zanim jednak zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie prac głos zabiorą mieszkańcy podczas społecznych konsultacji, bo jak przyznaje prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, debata na temat zagospodarowania tego miejsca wzbudza bardzo duże emocje.

– Liczę, że wyeksponowanie ciekawych, istniejących elementów architektonicznych oraz wprowadzenie dodatkowych elementów jak fontanna, iluminacje czy pas świetlny wyznaczający 18 południk sprawi, że to miejsce zyska na atrakcyjności – mówi prezydent Bydgoszczy. – Kluczowa jest poprawa estetyki. Stała organizacja ruchu będzie jeszcze przedmiotem prac. Zależy mi na tym, by Stary Rynek był miejscem dedykowanym przede wszystkim pieszym oraz rowerzystom.

Projekt rewitalizacji Rynku powstał w pracowni GM Architekci i został zaakceptowany przez Społeczną Radę ds. Estetyki, miejskiego plastyka i konserwatora zabytków. Głównym założeniem jest remont i przebudowa nawierzchni. Chodniki znajdujące się przy pierzejach zostaną poszerzone, co stworzy więcej miejsca dla letnich ogródków. Centralna część placu zostanie wyłożona płytami granitowymi w kolorze szaro-żółtym. W miejscu nieistniejącej pierzei zachodniej zaprojektowano niską podświetlaną fontannę, która ma mieć charakter „tryskających szampanów” i składać się z 60 dysz. Iluminacja pojawi się także przy zabytkowej fontannie Kupffendera.

Wyremontowane zostanie też oświetlenie, a słupy w formie pastorałów zostaną poddane renowacji. Usunięta zostanie też latarnia znajdująca się na środku placu. W narożnikach rynku pojawią się estetyczne ławki, a stacja roweru miejskiego zostanie przeniesiona. Nowością będzie pas świetlny LED wyznaczający przebieg 18 południka. Będzie on wyznaczony także na obu końcach dwoma świecącymi słupkami.

Nowością będzie chowany punkt odbioru energetycznego, który ułatwi organizację imprez na Starym Rynku. W zachodniej części Starego Rynku powstanie też infrastruktura techniczna, która umożliwi w przyszłości wyświetlanie mappingu na okolicznych budynkach.

Źródło: UM Bydgoszcz, GM Architekci