Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Rewitalizują pałac Schaffgotschów w Sobieszowie

Rewitalizują pałac Schaffgotschów w Sobieszowie

Ivon

Barokowa rezydencja śląskich arystokratów w Sobieszowie odzyska dawną świetność. Karkonoski Park Narodowy, który jest właścicielem pałacu stworzy w nim centrum muzealno-edukacyjne. Całe przedsięwzięcie ma kosztować ok. 30 mln zł i potrwać do 2020 roku.

Przez ostatnie 25 lat pałac Schaffgotschów w Jeleniej Górze Sobieszowie był siedzibą Zespołu Szkół Rolniczych i Agroturystycznych. Od kiedy budynek został przekazany Karkonoskiemu Parkowi Narodowemu w 2013 roku, powstał pomysł, by w zrewitalizować obiekt i utworzyć w nim centrum edukacyjne.

Konkurs na opracowanie koncepcji rewitalizacji i budowy Centrum Muzealno-Edukacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego wygrała poznańska Pracownia Architektoniczna 1997.

– Nagrodą w tym konkursie było wykonanie dokumentacji budowlanej i taką umowę podpisaliśmy w październiku 2014 roku z pracownia z Poznania – mówi Magdalena Taurogińska z Centrum Muzealno-Edukacyjnego w Pałacu Sobieszów Karkonoskiego Parku Narodowego. – Pracownia opracowała projekt rozbiórek. Rozebraliśmy już dobudowaną w latach 80-tych salę gimnastyczną, garaże współcześnie zbudowane na środku placu, zabudowania gospodarcze, rampy dla samochodów. W sumie osiem obiektów, które nie miały żadnej wartości historycznej.

Inwestycja została podzielona na trzy etapy. Na początku zostanie zrewitalizowany sam pałac, który śląski ród arystokratyczny pochodzący z Frankonii, zbudował w latach 1705-1712. Była to początkowo ich główna siedziba, która z czasem stała się letnią rezydencją.

– Na parterze pałacu została zachowana historyczna architektura, dlatego chcemy tu stworzyć dla turystów ekspozycję nawiązującą do historii Sobieszowa, majątku rodu Schaffgotschów, który był tu właścicielem wszystkich ziem, łączenie z Karkonoszami – mówi Magdalena Taurogińska. – Na pierwszym i drugim piętrze ma się mieścić siedziba dyrekcji parku.

pałac Schaffgotschów w Sobieszowie projekt

Do pałacu zostanie budowana przeszklona weranda, która będzie wykorzystywana jako ogród zimowy. Pierwszy etap prac obejmuje także rewitalizację pralni – małego budynku stojącego przed pałacem oraz zagospodarowanie terenu na zewnątrz pałacu. W miejsce starej, zawalonej stodoły inwestor zamierza postawić nową, w całości pokrytą na dachu ogniwami fotowoltaicznymi. W ekologicznej stodole znajdzie się miejsce na organizowanie dużych imprez na 300 gości.

– Wszystko zamierzamy zbudować w duchu odnawialnych energii, źródłem ciepła ma być pompa ciepła, źródłem energii ogniwa fotowoltaiczne – mówi Magdalena Taurogińska. – Jesteśmy parkiem narodowym, więc musimy świecić ekologicznym przykładem dla innych.

W kolejnym etapie odbudowana zostanie stajnia, gdzie architekci chcą zachować i odrestaurować granitowe filary. W parterze projekt przewiduje miejsce na restauracje lub kawiarnie, natomiast na górze znajdzie się sala konferencyjna, która będzie połączona łącznikiem z salą wystawienniczą. W budynku ma się znaleźć interaktywna ekspozycja ukazująca przyrodę Karkonoszy. Na hologramach będzie można zobaczyć m.in. pięć pięter roślinności.

Ostatni etap prac będzie prowadzony w dawnym budynku zarządcy – bursie. Na jej parterze będą się mieścić trzy duże pracownie, w których będą prowadzone zajęcia z plastyki. Odnowiony zostanie też budynek spichlerza, gdzie na parterze powstanie przestrzeń dla sklepów z lokalnymi produktami, a na piętrze część hotelowa z 60 miejscami noclegowych. Wyższe piętra będą wykorzystywane do organizacji wystaw stałych i czasowych.

– Chcemy tu przyjmować klasy na tzw. zieloną szkołę – dodaje Magdalena Taurogińska. – Zależy nam na tym, żeby cały obiekt był otwarty dla mieszkańców Sobieszowa i stał się miejscem rekreacyjno- rozrywkowym. Wstępnie planujemy, żeby inwestycja zakończyła się na przełomie 2019 i 2020 roku. Zobaczymy, czy się uda dotrzymać ten termin.