Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Rewitalizacja Kopalni Guido

Rewitalizacja Kopalni Guido

Ivon

XIX-wieczna Kopalnia Guido stała się jedną z największych atrakcji turystycznych Śląska. Po raz pierwszy zrewitalizowano podziemia, a nie poprzemysłowe obiekty na powierzchni.

Górnikom fedrującym niegdyś kilkaset metrów pod ziemią w Kopalni Guido do głowy by nie przyszło, że miejsce w którym pracują stanie się salą kinową, a za ścianą będzie funkcjonował klimatyczny pub, w którym serwowane jest piwo i przekąski. Kolejka, która służyła do transportu węgla dziś wozi turystów. Kopalnia „Guido” stała się wyjątkowym na skalę europejską miejscem. Rewitalizacji dokonano w przestrzeniach pod ziemią, a nie jak to się dzieje zwykle, na terenach poprzemysłowych na powierzchni. Nad pracami w XIX-wiecznej kopalni czuwał konserwator zabytków ponieważ część tras wpisana została do rejestru.

Po rewitalizacji podziemia Kopalni Guido zyskały zupełnie nowe życie stając się atrakcją turystyczną regionu.

Obecnie są częścią Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Po rewitalizacji turyści mogą zwiedzać kopalnię na dwóch poziomach 170 i 320 metrów. Obiekt otwarto dla zwiedzających w 2007 roku, ale dopiero w 2016 zakończy się jego rewitalizacja i dostępne dla zwiedzających zostaną wszystkie poziomy.

– Przed 2007 rokiem obiekt był nieczynny i zamknięty. Dopiero w 2001 roku udrożniono szyb i zapewniono dostęp do kopalni. Wydobycie zakończyło się w latach 80-tych, a później miejsce niszczało – mówi Andrzej Mitek, rzecznik prasowy Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. – Rewitalizacja oznacza rozpoczęcie nowego życia kopalni.

Rewitalizacja pod ziemią

Kopalnia Guido działała przez 70 lat, po tym jak w 1855 roku założył ją hrabia Guido von Donnersmarck. Zamknięto ją w latach 80-tych. Później budynki niszczały, a do podziemi nie można było nawet wejść.

Dzięki rewitalizacji miejsce znów zyskuje na wartości. Podziemia zyskały zupełnie nowe funkcje.

– Odnowiono zabytkową tamę, która niegdyś zabezpieczała kopalnię przed zalaniem. Na jednym z chodników została zainstalowana podwieszana kolejka, a podziemne komory zyskały nowe funkcje. Renowację przeszły także poprzemysłowe budynki na powierzchni kopalni. W jednym powstał hostel i restauracja, a w drugim poradnia psychologiczno-pedagogiczna – wymienia Andrzej Mitek.

Rewitalizacji poddano dwa poziomy. Na poziomie 320 odnowiono trzy komory, które pełnią rolę nowych płuc kopalni Guido. Znajduje się tam m.in. sala kinowa. Przekształcono w nią dawny warsztat napraw i remontów. W XIX wiecznej komorze kompresorów znajduje się przestrzeń ekspozycyjna. Wielką atrakcją są oryginalne zabytkowe maszyny górnicze. Z kolei w historycznej hali pomp urządzono klimatyczny pub. We wszystkich króluje surowy kopalniany wystrój. Są tu łukowate stropy i surowe ceglane ściany. Ostatnią z rewitalizowanych komór jest K8, dawna komora badawcza nr 8. Obecnie mieści się tam konstrukcja mająca poprawić akustykę.

Trasy turystyczne

Podczas rewitalizacji nowe funkcje zyskały nie tylko komory, ale także górnicze chodniki. Na dwóch poziomach przygotowano specjalne turystyczne trasy.

– Na poziomie 320 uruchomiono podwieszaną kolejkę górniczą. Z kolei na poziomie 170 metrów przygotowano trasę przedstawiającą wydobycie węgla, pracę górników, a także zabytkowe maszyny z przełomu XIX i XX wieku – mówi Mitek.

To nie koniec. Na przełomie 2015 i 2016 roku ma się zakończyć rewitalizacja kolejnych.

– Na najgłębszym wyrobisku na poziomie 355 metrów powstanie trasa ekstremalna, ponieważ takie jest dziś zapotrzebowanie. Kopalnia Guido to obecnie 3,5 kilometra chodników górniczych. Część z nich wpisana jest do rejestru zabytków. To jednak przede wszystkim unikatowe miejsce kulturalno-rozrywkowe. Jeszcze nigdzie tak szerokiej rewitalizacji nie poddano podziemi. W Kopalni Guido powstało podziemne miasto – mówi Mitek.

Fot. Materiały prasowe