Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Repliki rzeźb Michała Anioła wydrukowane w 3D

Repliki rzeźb Michała Anioła wydrukowane w 3D

Joan

Co się dzieje, gdy sztuka renesansu spotyka się z nową technologią? Powstają dokładne kopie zabytkowych rzeźb. W taki sposób stworzono m.in. repliki rzeźb Michała Anioła i innych artystów. Zabytkowe figury zostały zeskanowane przez komputer, który następnie wydrukował w 3D ich wierne kopie. Na tej podstawie powstały odlewy z brązu. Wyglądają jakby wyszły spod ręki mistrza.

Michał Anioł urodził się w 1475 roku i żył 89 lat. Stworzył jedne z najpiękniejszych dzieł wszechczasów: od kaplicy Sykstyńskiej po rzeźby takie jak Pieta, czy Dawid. Przez ponad 500 lat wydawało się, że żaden artysta nie jest w stanie podrobić ręki mistrza i stworzyć wiernych kopii jego dzieł. Do czasu aż rozwinęła się technika wydruków 3D.

Początkowo wykorzystywano ją głównie w inżynierii i medycynie. Po wykonaniu skanu w tomografii komputerowej drukowano modele implantów brakujących fragmentów kości. Po technologię 3D upomniała się też sztuka. W ten sposób rekonstruowany jest m.in. grecki Akropol. Zabytkowe ruiny są skanowane, a później komputer dokonuje laserowych cięć kamienia, który pozwala na uzupełnienie ubytków. Technologia 3D umożliwia także wykonanie dokładnych kopii najważniejszych dzieł z historii sztuki. W taki sposób powstały m.in. repliki rzeźb Michała Anioła.

Michał Anioł uznawany jest za jednego z największych artystów wszechczasów. Przez wiele lat powstały tysiące reprodukcji jego fresków, a także kopii rzeźb. Nigdy nie były jednak tak dokładne. W 2014 roku rodzina Welborn, uzyskała pozwolenie Fundacji Michała Anioła oraz Watykanu na stworzenie kopii 28 rzeźb mistrza. Welbornowie, którzy specjalizują się w sztuce renesansu, chcieli dokładnie odwzorować historyczne dzieła sztuki. Postanowili sięgnąć po najnowsze technologie i stworzyli kopie rzeźb w technologii 3D. W jaki sposób?

Krok 1: Wszystkie posągi zostały zeskanowane i przerobione na cyfrowe modele za pomocą specjalnych programów i aplikacji.

Krok 1 - skanowanie rzeźby

Krok 2: W komputerze przeanalizowano model cyfrowy i dobrano optymalną technologię druku 3D, a także materiał z jakiego powstanie model rzeczywisty.

Krok 2 - analiza w komputerze

Krok 3: Wydrukowane w 3D modele trafiły do odlewni, gdzie na zasadzie negatywu powstała matryca do odlewów z brązu.

Krok 3 - matryca do odlewów z brązu

Krok 4: Wykonano odlewy z brązu.

Krok 4 - wykonany odlew z brązu

Zobacz w jaki sposób powstały repliki rzeźb Michała Anioła:

Prace nad stworzeniem kopii 28 zabytkowych figur trwały dwa lata. Proces został zakończony w 2016 roku i dziś możemy oglądać efekty. Projekt konserwatorów z rodziny Welborn nie jest jednak jedynym, w którym do odwzorowania historycznych rzeźb, wykorzystano technologię 3D. Głośnej reprodukcji dokonano również w Polsce. Dwa lata temu firma z Leszna stworzyła wierne kopie zabytkowych figur z XVI i XVII wieku, które po II wojnie światowej zniknęły z kościoła w Koninie Żagańskim. Figury wydrukowano w drukarce 3D, za pomocą kompozytu polimerów wraz ze zmielonymi wiórami drewna, pomalowano i umieszczono ponownie na ołtarzu. Oryginalne rzeźby znajdują się w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu, dlatego możliwe było ich zeskanowanie i dokładne odtworzenie. Wykonanie kopii wzbudziło w Polsce sporo kontrowersji, ale ostatecznie doceniono efekty. Repliki uzupełniły ołtarz szafkowy z XV wieku.

Zdjęcia: boredpanda.com