Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » Replika Łuku Triumfalnego z Palmyry na Trafalgar Square w Londynie

Replika Łuku Triumfalnego z Palmyry na Trafalgar Square w Londynie

Ivon

Dżihadyści zniszczyli go podczas bombardowań syryjskiej Palmyry rok temu. Archeolodzy i specjaliści z Instytutu Archeologii Cyfrowej odtworzyli go na podstawie archiwalnych zdjęć dzięki w technologii 3D. Replika Łuku Triumfalnego stanęła na Trafalgar Square w Londynie.

Replika Łuku Triumfalnego z Palmyry jest o jedną trzecią mniejsza od oryginału.

Łuk, który stanął na Trafalgar Square ma sześć metrów wysokości. Wykonany jest z egipskiego marmuru. Zdecydowano się na pomniejszenie oryginalnego rozmiaru, ponieważ zdaniem wielu ekspertów dokładne odwzorowanie oryginału naruszałoby historyczną wartość Palmyry, gdyby replika znalazła się tam w przyszłości.

Łuk został wykonany przez ekspertów z Institute for Digital Archeology, czyli Instytutu Archeologii Cyfrowej. Instytut jest wspólną inicjatywą kilku uczelni m.in. Uniwersytetu Harvarda, Uniwersytetu w Oxfrordzie oraz Muzeum Przyszłości w Dubaju. Z tego względu replika Łuku Triumfalnego pojawiła się najpierw na Trafalgar Square w Londynie. Później ma trafić do Nowego Jorku i Dubaju.

Twórcy chcieliby, żeby Łuk stanął ostatecznie w Palmyrze w miejscu wysadzonego przez dżihadystów z IS oryginału. Łuk nie ma jednak udawać oryginału, a jedynie podkreślać historyczną wartość tego miejsca.

Wykonano go dzięki technologii 3D na podstawie archiwalnych zdjęć, co pozwoliło na dokładne odwzorowanie oryginału. Antyczne zabytki Palmyry znajdowały się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W zeszłym roku fundamentaliści z Państwa Islamskiego, po zdobyciu Palmyry, wysadzili w powietrze świątynię Baala i Baala-Szamina oraz Łuk Triumfalny. Zbombardowali również Muzeum w Palmyrze i zniszczyli prawie 200 antycznych rzeźb, które się tam znajdowały. Polscy archeolodzy brali udział w akcji ratowania zabytkowych rzeźb w syryjskim muzeum.

Fot. Instytut Archeologii Cyfrowej