Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Centrum Sztuki w Forcie Sokolnickiego

Centrum Sztuki w Forcie Sokolnickiego

Ivon

Militarna budowla na Żoliborzu została przystosowana na potrzeby Centrum Sztuki w Forcie Sokolnickiego. Nowy Fort to pierwszy, z 27 warszawskich fortów, który przeszedł rewitalizację.

Fort Sokolnickiego jest jednym z 27 zachowanych warszawskich fortów.

Jego mury kryją niezwykle ciekawą historię. Został wzniesiony w latach 1848-51 w celach obronnych w miejscu starej rogatki marymonckiej. Stanowił basztę obronną z włazami ziemnymi i ukrytymi w nich urządzeniami. Fort Sokolnickiego, inaczej zwany Fortem Siergieja jest jednym z fortów Cytadeli Aleksandrowskiej. Stanowił trzon Twierdzy Warszawa. W latach 1928-32 wraz z całym kompleksem został gruntownie przebudowany. Wojna nie zniszczyła zabudowań, dlatego podczas Powstania Warszawskiego zorganizowano tu szpital polowy. Po wojnie użytkowało go Wojsko Polskie, by w latach 80-tych opuścił budynek na dobre. Ostatecznie Agencja Mienia Wojskowego w 1997 roku wystawiła fort na sprzedaż. Jego nowym właścicielem sześć lat później stały się władze samorządowe. Fort, wraz z otaczającym go parkiem od tej pory miał służyć mieszkańcom Żoliborza, którzy szybko zagospodarowali cały kompleks.

– Fort wzniesiono w celach obronnych, ale służył także mieszkańcom Warszawy m.in. jako szpital i Archiwum Akt Dawnych. W latach 90-tych, jeszcze przed renowacją, odbywały się w tym miejscu zajęcia plastyczne. Wiemy, że cieszyły się dużym zainteresowaniem – mówi Małgorzata Figurska z Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego. – Fort Sokolnickiego, jako jeden z niewielu nie ma fosy. Zasypano ją w latach 30-tych i utworzono park. Fort mieści się w pięknej lokalizacji Parku Żeromskiego.

Renowacja fortu rozpoczęła się w 2009 roku. Zakończyła trzy lata później. Gdy samorząd przejmował fort, XIX-wieczny budynek był w fatalnym stanie. Władze Warszawy przeznaczyły na tą inwestycję ponad 12 mln zł. Projekt przygotowało biuro projektowe Barysz Point Line.

Na powierzchni trzech tys. mkw znalazł się amfiteatr, sala koncertowa, kawiarnia, a także sale do ćwiczeń i warsztatów. Powstało tu centrum kultury i sztuki. Odbywają się koncerty, wystawy, a nawet wesela. W starej fosie zbudowano amfiteatr, w kaponierach organizowane są wystawy, a ze ścian wychodzą stare, niepokryte tynkiem kamienie. Architektonicznym smaczkiem jest także stara, 20-metrowa studnia, podświetlona i przykryta grubym szkłem.

– W dawnej budowli o militarnym charakterze powstało niezwykłe miejsce, które zachowało charakter i zabytkową architekturę. To jeden z trzech warszawskich fortów, które przeszły renowację – mówi Figurska.

W starym forcie znalazła miejsce nowa placówka „Centrum Sztuki – Fort Sokolnickiego”. Ze względu na wiele form sztuki, które miały być prezentowane w centrum fort jest budynkiem modułowym. Różne jego części podporządkowano odpowiednim formom sztuki. Wewnętrzny dziedziniec przykryto dachem. W budynku prochowni zlokalizowano lokale użytkowe. Centrum Sztuki w Forcie Sokolnickiego jest dziś miejscem wydarzeń kulturalnych dla mieszkańców Żoliborza.

Fot. Materiały Centrum Sztuki – Fort Sokolnickiego