Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Renesans, gotyk i barok po nowemu

Renesans, gotyk i barok po nowemu

Joan

Współczesna architektura, pełna: szkła, stali i betonu, rozczarowuje fanów klasycznej architektury, dlatego na świecie coraz częściej projektuje się budynki w stylu baroku, gotyku czy renesansu. Dosłownie. Nie chodzi tu tylko o inspirację, ale często dokładne odwzorowanie zasad i charakteru danej epoki. Przeciwnicy grzmią, że to oszustwo. Zwolennicy stoją na stanowisku, że tylko klasyczna architektura ma duszę.

Naszym zdaniem budynki z cyklu „inspirowanych zabytkową architekturą” to ciekawostka, która ze względu na cenę i dużą dozę kiczu, nie ma szansy przebić się do głównego nurtu architektury. Zobaczcie sami .

Gigantyczne drzewo w fasadzie rosyjskiego ministerstwa

Gigantyczne drzewo w fasadzie rosyjskiego ministerstwa

Jedną z największych firm na świecie, specjalizujących się w budowie obiektów w stylu klasycznym jest rosyjska Antica. To właśnie w byłych republikach radzieckich i samej Federacji Rosyjskiej powstaje najwięcej budynków inspirowanych zabytkową architekturą. Historycy tłumaczą ten trend tęsknotą za dawnym imperium.

Ministerstwo Rolnictwa w Kazaniu

Specjaliści architektury od razu poznają, że wzniesione przez Anticę budynki są nowe, a nie zabytkowe. Dla laików różnica jest niezauważalna. Jednym z flagowych dzieł firmy jest budynek w Kazaniu, stolicy Tatarstanu w Federacji Rosyjskiej. To dzieło architektury eklektycznej. W fasadzie budynku oprócz bogatych zdobień umieszczono gigantyczne drzewo wykute z żelaza, które rzuca cień do wnętrza budynku. Gmach został wybudowany zaledwie kilka lat temu, choć architektura wskazuje na XVIII wiek. Znajduje się w nim Ministerstwo Rolnictwa Rosji.

Luksusowa rezydencja w Kazaniu

Luksusowa rezydencja w Kazaniu

To kolejny projekt firmy developerskiej Antica. W Kazaniu powstał luksusowy apartamentowiec na wzór francuskich pałaców. Firma Antica zdecydowała się na budowę apartamentowca w klasycznym stylu, ale spełnia on wymogi najwyższej klasy. Budynek jest naszpikowany elektroniką i nowymi technologiami. Developer budował go jednak zgodnie z zasadami XVII-wiecznej architektury. W środku znajdują się wysokie apartamenty, przestronne korytarze i bogate zdobienia. Klasyczna architektura charakteryzowała się m.in. dużą dbałością o detale.

Luksusowa rezydencja w Kazaniu

Rezydencja Chateau Louis XIV

Rezydencja Chateau Louis XIV

To obecnie najdroższa rezydencja świata. Wygląda jak XVII-wieczny francuski pałac, choć została wybudowała w 2011 roku. Ze względu na cenę, aż 275 milionów euro, dopiero w tym roku znalazła właściciela. Rezydencję wybudowała francuska firma Cogemad, która specjalizuje się w budowlach inspirowanych XVII wiekiem. Inwestor, arabski magnat, wyłożył majątek, by w rezydencji odtworzyć luksusowe wnętrza przypominające XVII-wieczne pałace francuskich królów i książąt. Pierwowzoru pałacu należy szukać w barokowej architekturze. Inspiracją był styl Ludwika XIV, czyli Króla Słońce. Choć pałac jest bardzo nowoczesny, wiele rozwiązań zarówno konstrukcyjnych, jak i budowlanych, wykonano w technikach z XVII wieku.

Rezydencja Chateau Louis XIV

Zdjęcia: antica.co, http://pl.luxuryestate.com/blog