Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » Wielki remont opery w Sydney

Wielki remont opery w Sydney

Joan

Władze miasta chcą wydać na renowację symbolu Australii ponad 200 milionów dolarów. To największy remont w historii wybudowanej w 1973 roku opery w Sydney. Co zmieni się po modernizacji? Wystrój wnętrz i akustyka .

Władze Australii chcą by charakterystyczna budowla, która zachwyciła miłośników muzyki i architektury w latach 70. spełniała najwyższe światowe standardy. Chodzi nie tylko o odświeżenie wnętrz, ale także poprawienie akustyki.

Modernizacja opery w Sydney ma pochłonąć ponad 200 mln dolarów.

– Operę w Sydney rocznie odwiedza aż 8,2 mln ludzi. Planowany remont ma na celu zwiększenie dostępności i dopasowanie oferty do potrzeb Australijczyków oraz turystów, którzy chętnie odwiedzają to miejsce. Modernizacja ma poprawić także komfort pracy artystów – mówi Troy Grant, Minister Sztuki.

Grant tłumaczy, że opera w Sydney jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych kraju. Zapewnia gigantyczne wpływy do budżetu. Remont nie będzie ingerował jednak w charakterystyczną strukturę budynku. Ikona pozostanie w nienaruszonym stanie. Zmianie ma ulec jednak wygląd wnętrz budynku. Modernizacja zakłada zmianę funkcji niektórych przestrzeni. W części biurowej powstanie np. Centrum Kształcenia dla dzieci i ich rodzin.

Renowacja zakłada też poprawę dostępności. Monumentalny budynek nie zachęca do wejścia do środka i jest trudno dostępny dla pieszych, dlatego konieczna jest poprawa dostępności. Zmiany mają dotknąć także główne foyer. Projekt zakłada także zwiększenie liczby miejsc w sali koncertowej, w której występują najwięksi artyści na świecie.

Renowacja sali koncertowej opery w Sydney

W modernizację opery zaangażowany jest jej projektant – Jorn Utzon. Budowla w stylu nowoczesnego ekspresjonizmu powstawała w latach 1957-1973. Jorn Utzon m.in. za projekt opery ze szkła, stali i betonu otrzymał nagrodę Pritzkera, a budynek znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

– Kiedy mój ociec został ponownie zaangażowany w prace przy operze w Sydney, zrozumiał, że trzeba spojrzeć na budynek innymi oczami – mówi Jan Utzon, syn Jorna Utzona, który zaprojektował wybudowaną w 1973 roku operę. – Ojciec zrozumiał, że czasy się zmieniły, a funkcjonowanie świątyni sztuki zawsze będzie musiało dostosować się do kultury danej chwili.

Najważniejsza część remontu dotyczy renowacji sali koncertowej. Wielu artystów bardzo źle oceniało akustykę opery w Sydney. Teraz ma się to zmienić. Koncepcję renowacji sali koncertowej przygotowali architekci z pracowni ARM Architecture z Melbourne.

– Sala koncertowa w końcu spełni ambicje jej twórców. Prawdziwym zwycięzcą będzie publiczność, która będzie miała okazję posłuchać największych orkiestr symfonicznych na świecie – mówi Rory Jeffes, dyrektor zarządzający Orkiestry Symfonicznej w Sydney.

Źródło i zdjęcia: http://www.sydneyoperahouse.com// archdaily.com/CC