Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Nowe podwórko najstarszej łódzkiej kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 243

Nowe podwórko najstarszej łódzkiej kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 243

Joan

Po tym jak odnowiono fasadę najstarszej łódzkiej kamienicy, w drugim etapie wyremontowane ma zostać podwórko i oficyna. Co ciekawe, po remoncie, do kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 243 będzie się można dostać także od al. PCK, gdzie powstanie nowa brama.

Kamienica przy ul. Piotrkowskiej 243 jest najstarszą murowaną w Łodzi.

Wybudowano ją w 1835 roku. To dom Gotlieba Beera. Pierwotnie miał być parterowy, ale właściciel zdecydował się na dobudowanie dwóch dodatkowych pięter. Remont kamienicy Beera rozpoczął się dwa lata temu w ramach projektu „Mia100 kamienic”.

Kamienica przy ul. Piotrkowskiej 243 przed remontem

– Podczas pierwszego etapu rewitalizacji kamienicy odnowiono frontową część budynku. Znajdują się w niej lokale usługowe i mieszkalne. Pierwsi lokatorzy wprowadzą się lada dzień – mówi Tomasz Piotrowski, dyrektor Departamentu Prezydenta. – Rozpoczynamy właśnie drugi etap remontu, który dotyczy oficyn.

Jak po remoncie będą wyglądały oficyny?

– Remont jest kompleksowy. Odnowimy oficyny od piwnic po sam dach. Wymieniona będzie część stropów. Zmienimy też układ pomieszczeń w środku. Powstanie 10 mieszkań – mówi Piotrowski. – Odnowione zostanie też podwórko. Pojawi się na nim więcej zieleni.

Kamienica Gotlieba Beera przy ul. Piotrkowskiej 243

Inwestor chce pozostawić też drzewo, które wyrosło tu na środku podwórka. Nowością jest przebicie bramy od pasażu PCK, przez co zwiększy się dostęp na dziedziniec. Odnowiony ma zostać też budynek sąsiedniej Wyższej Szkoły Pedagogicznej, dzięki czemu zmieni się wygląd całej okolicy.

Remont fasady budynku kosztował 3,3 mln zł. Remont oficyn i podwórka pochłonie ponad 5 mln zł. Ile potrwa remont? Prawdopodobnie kilka miesięcy. To zależy od tego, czy uda się odnowić całą oficynę, czy konieczne będzie zburzenie części i jej rekonstrukcja. Kamienica jest bowiem w złym stanie. Jest wpisana do rejestru zabytków, dlatego miasto konsultuje się z konserwatorem zabytków.

Zdjęcia: UMŁ/CC

  • Adamusek

    Pierwsi lokatorzy części frontowej mieszkają już od kwietnia 😀

  • Adamusek

    Piersi lokatorzy części frontowej mieszkają już od kwietnia 😀