Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Każdy może przeczytać rękopis „Eneidy” Wergiliusza

Każdy może przeczytać rękopis „Eneidy” Wergiliusza

Joan

Biblioteka Watykańska udostępniła online jeden z najstarszych rękopisów „Eneidy” Wergiliusza. Teraz każdy może przeczytać dzieło mistrza w oryginale. Wystarczy wejść na stronę biblioteki.

Do tej pory rękopis Wergiliusza znajdował się w skarbcu Biblioteki Apostolskiej w Watykanie. Dostęp do niego mieli tylko wyselekcjonowani historycy i badacze. Teraz każdy może nie tylko przeczytać oryginał, ale także zobaczyć obrazki i zapiski autora. Całość dostępna jest online na stronach biblioteki. To gratka dla historyków i miłośników klasycznej literatury na całym świecie.

„Eneida” Wergiliusza to jedno z najcenniejszych dzieł.

Rękopis powstał około 400 r. n.e. Tym samym jest jednym z najstarszych zachowanych manuskryptów na świecie. Choć zabytkowy rękopis nie jest kompletny, trudno przecenić jego wartość. Ma 75 stron, na których znajduje się 50 ilustracji. Oryginał mógł mieć ponad 400 stron.

Rękopis „Eneidy” nie jest jedynym, który Biblioteka Apostolska udostępniła i chce udostępnić w formie cyfrowej. Digitalizacja dzieła Wergiliusza to część większego projektu. Władze biblioteki chcą umieścić w internecie skany ponad 80 tys. ksiąg. W zasobach założonej w XV wieku biblioteki znajdują się manuskrypty największych światowych dzieł m.in. rękopis Boskiej Komedii Sandro Boticellego czy manuskrypty i rysunki Michała Anioła.

Projekt rozpoczął się dwa lata temu i będzie trwał 15 lat. Digitalizacja ponad 4 milionów stron pochłonie 50 mln euro. W jaki sposób digitalizowane są zabytkowe rękopisy? Do tego celu używa się specjalnych skanerów, które nie wymagają skanowania pojedynczych stron. Dzięki temu nie ma konieczności rozwierania historycznych dzieł.

Zobacz film na temat digitalizacji rękopisów w Bibliotece Apostolskiej:

Rękopisy Jamesa Joyce’a

Biblioteka Apostolska nie jest pierwszą, która zdecydowała się na udostępnienie rękopisów. Cztery lata temu Irlandzka Biblioteka Narodowa udostępniła rękopisy Jamesa Joyce’a. Tym samym dostęp do nich zyskali badacze i studenci na całym świecie. Na stronie internetowej biblioteki można zobaczyć m.in. epizod „The Circe” „Ulyssesa”, oraz szkice do „Finnegans Wake” z 1923 roku.

Biblioteka Emily Dickinson

Z inicjatywy wykładowców Uniwersytetu Harwarda udostępniono online kompletne archiwum Emily Dickinson. Jej rękopisy i notatki można zobaczyć na stronie edickinson.org. Archiwum stanowi jednocześnie bibliotekę dzieł poetki. Znajdziemy tam nie tylko znane wiersze, ale też niepublikowane wcześniej listy i tłumaczenia.