Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Redita Napoleońska w Gdańsku dziś i jutro

Redita Napoleońska w Gdańsku dziś i jutro

Ivon

Wrocławska pracownia architektoniczna ArC2 Fabryka Projektowa wygrała konkurs na rewitalizację jednego z najcenniejszych obiektów Centrum Hewelianum w Gdańsku – Zespołu Redity Napoleońskiej.

Redita Napoleońska to najstarszy murowany obiekt gdańskiego fortu.

Redita Napoleońska dzisiaj

Potężna pięcioboczna budowla z działobitniami artyleryjskimi, została zbudowana w latach 1811-1812. Jak na owe czasy był to obiekt niezwykle nowatorski – zastosowano tu otwarte od tyłu kazamaty (tzw. kazamaty Haxo) i przykryto obiekt płaszczem ziemnym. Dzięki temu zabiegowi uzyskano oszczędność na grubości murów zewnętrznych, co zwiększyło odporność budowli na ogień artyleryjski. Przebudowywana dwukrotnie w XIX w., pod koniec stulecia straciła swój militarny charakter, stając się zapleczem rekreacyjnym dla działającej w okolicach Szkoły Wojennej (w jej kompleksie urządzono tor do gry w kręgle, żeliwną altanę do wypoczynku; w fosie grywano w krykieta oraz tenisa).

Redita Napoleońska projektu pracowni ArC2 Fabryka Projektowa

Rewitalizacja obiektów gdańskiego fortu rozpoczęła się kilka lat temu, w Centrum Hewelianum znajduje się nowoczesne centrum nauki. Teraz przyszedł czas, żeby przywrócić świetność innym historycznym obiektom. Konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej rewaloryzacji i adaptacji obiektów Zespołu Redity Napoleońskiej wraz z budową współczesnych obiektów kubaturowych i rekonstrukcją Bramy Południowej wygrała pracownia architektoniczna ArC2 Fabryka Projektowa, która ma na swoim koncie m.in. projekt wrocławskiego Afrykanarium.

ArC2 Fabryka Projektowa projekt

Tak zwycięski projekt opisują jego autorzy: „Nad wewnętrznym, historycznym dziedzińcem, zawieszono wspornikowo taras widokowy, który stanowi jego częściowe zadaszenie. Panoramiczny kształt stanowiący kulminację założenia, jest jednocześnie niezwykłą atrakcją widokowo-turystyczną. Pozwala podziwiać widok na miasto, ale również obserwować wydarzenia, które rozgrywają się na wewnętrznym placu. Przezroczysta obudowa sprawia, że jest niezwykle lekki, a dla użytkowników dziedzińca jest formą żyrandola.”

Źródło: ArC2 Fabryka Projektowa, Centrum Hewelianum