Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Gorące informacje » Ratujcie warszawskie zabytki powojennego modernizmu

Ratujcie warszawskie zabytki powojennego modernizmu

Ivon

Warszawscy społecznicy apelują aby ratować zabytki powojennego modernizmu. Napisali wspólny list otwarty do konserwatorów zabytków i władz miasta. Apelują w nim o to, by ratować dziedzictwo kulturowe stolicy. Pod listem podpisało się kilkadziesiąt osób, w tym Towarzystwo Opieki nad Zabytkami oraz organizacje „Miasto jest nasze” i „Tu było, tu stało”.

Sygnatariusze listu alarmują, że nie ma w Warszawie polityki ochrony zabytków architektury powojennego modernizmu i wskazują na wieloletnie zaniedbania w tej kwestii.

Po wyburzonym w 1996 roku kinie „Moskwa” pozostały dzisiaj tylko dwie rzeźby lwów, w 2006 roku zburzono „Supersam”, obiekt o wybitnych walorach estetycznych oraz o wyjątkowej w skali światowej konstrukcji dachu, tuż przed wpisem do rejestru zabytków inwestor pospiesznie wyburzył budynek kina „Praha” projektu Jana Bogusławskiego, kino „W-Z” także zostało zamknięte i wyburzone, a działka po nim cały czas jest niezagospodarowana.

Supersam Warszawa

„Nie można pozwolić na to, aby państwo, naród, a przede wszystkim miasto, które utraciło tak wiele ze swojego dziedzictwa kulturowego podczas ostatniej wojny, traktowało z należytą uwagą jedynie rekonstrukcje i nieliczne, oryginalne przedwojenne zabytki, a kompletnie pomijało część dziedzictwa powstałą w wyniku projektowania i budowy miasta od zera po 1945 roku. (…) Najlepsze obiekty powojennego modernizmu powinny bezwzględnie zostać objęte opieką konserwatorską, gdyż tylko w taki sposób możemy zachować to, co w nich najcenniejsze – stosunek bryły do przestrzeni i sposób jej kształtowania – czego nie pozwolą nam doświadczyć nawet najwierniejsze zdjęcia archiwalne.” – czytamy w liście, pod którym podpisało się kilkadziesiąt osób: historycy architektury, historycy sztuki, architekci i konserwatorzy, varsavianiści oraz mieszkańcy Warszawy. „Byłoby niewybaczalną winą spóźnić i zaprzepaścić szansę na uratowanie tych kilku ostatnich obiektów, które w pełni zasługują na ochronę i uznanie ich unikalnej wartości.”

Zdjęcia: Kino Moskwa?fot. nieznany – J. Zachwatowicz (red.), Budownictwo i architektura w Polsce, Wydawnictwo Interpress, Warszawa 1968, a photo between pages 36 and 37/ Gophi – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https commons.wikimedia.orgwindex.phpcurid=2866252
Kino Praha/Baseciq
Kino
W-Z/ Hubert Śmietanka
Supersam/By photographer unnamed httpfotopolska.eu157354,foto.htmlo=b3180,
Domena publiczna, httpscommons.wikimedia.orgwindex.phpcurid=40133927