Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Mieszkanie » Rakowicka 8 w rankingu luksusowych nieruchomości

Rakowicka 8 w rankingu luksusowych nieruchomości

Ivon

Rakowicka 8 – Przepięknie odnowiona secesyjna kamienica zlokalizowana w centrum Krakowa znalazła się w rankingu najbardziej luksusowych nieruchomości w Polsce, który po raz pierwszy stworzył w 2015 roku polski oddział Sotheby’s International Realty.

Zabytkowych kamienic w Krakowie nie brakuje, ale ta przy ul. Rakowickiej 8 jest niezwykłą perełką na architektonicznej mapie miasta. Wybudowana w 1911 roku należy do niewielu inwestycji mieszkalnych w Krakowie o tak autentycznym, historycznym charakterze. Trzeba przyznać, że jeszcze niedawno wcale nie przyciągała wzroku przechodniów. Teraz zachwyca każdego, kto ceni tradycyjne piękno i oryginalność.

– Rakowicka 8 to wyjątkowy przykład renowacji zabytkowego obiektu. Pomimo zachowania oryginalnego projektu i odtworzenia najmniejszych elementów dekoracyjnych budynek został praktycznie odbudowany od podstaw – mówi Monika Żelazkiewicz, dyrektor projektów w AIM Engineering, firmie, która była generalnym wykonawcą inwestycji. – Jego fundamenty, stropy, ściany działowe, konstrukcja oraz poszycie dachu są zupełnie nowe. Precyzja i olbrzymie zaangażowanie najlepszych w swoich dziedzinach fachowców, pozwoliły przywrócić kamienicy dawny blask i historyczny charakter. Jesteśmy zaszczyceni i dumni, że możemy dopisać odbudowę Rakowickiej 8 do naszego portfolio wyjątkowych renowacji.

W kamienicy znajduje się 14 ekskluzywnych apartamentów (o powierzchni od 40 do 132 metrów kwadratowych), w tym 3 luksusowe, dwupoziomowe penthouse’y z wielkimi dachowymi tarasami. Apartamenty łączy oryginalna, secesyjna klatka schodowa i nowoczesna winda z zabytkowymi lustrami. Przygotowane na wynajem są też lokale handlowo-usługowe na parterze oraz powierzchnie biurowe na pierwszym piętrze budynku.

Podczas rewitalizacji ekipa remontowa odnowiła między innymi dekoracje na elewacji, okładziny ceramiczne ścian i podłóg, sztukaterie i dekoracje stropów, drewniane poręcze i ręcznie kute balustrady oraz przepiękne, zabytkowe piece kaflowe.

– Renowacja każdego oryginalnego elementu wymagała czasu i potężnego wysiłku ode mnie i pozostałych członków zespołu konserwatorów – mówi Marcin Litwa, artysta tworzący w szkle i ceramice, projektant w Panda Studio. – Ręczna produkcja płytek ceramicznych, mających pomóc w renowacji pieców kaflowych zajęła mi i trzem innym osobom pięć miesięcy. Ponieważ składniki wykorzystane w produkcji oryginału nie są już dostępne, musieliśmy znaleźć ich współczesną alternatywę. Prawidłowe proporcje ich zastosowania gwarantujące odpowiedni efekt zostały osiągnięte dopiero po ponad 150 próbach. Efekt jest zachwycający.

Rakowicka 8 to przykład renowacji, która z jednej strony przywraca historycznego ducha kamienicy, z drugiej nadaje jej nowoczesny i luksusowy charakter, czyniąc ją jednym z najbardziej pożądanych adresów Krakowa.

Prace nad projektem budowlanym i wykonawczym prowadziła pracownia Ovotz design Lab. Za projekty wnętrz oraz projekty przebudowy części lokali odpowiadała pracownia projektowa Panda Studio. Generalnym wykonawcą inwestycji była firma AIM Engineering. Sprzedaż apartamentów oraz wynajem powierzchni biurowych i usługowych prowadzi Spółka Immobillo Group. Inwestorem i deweloperem inwestycji jest firma AdCapital.

Ranking najbardziej luksusowych nieruchomości stworzony przez polski oddział Sothes’y Internatonal Realty i magazyn Forbes oprócz nieruchomości z Krakowa obejmuje także atrakcyjne adresy w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Trójmieście.