Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Pstrąże, największe opuszczone miasto w Polsce wyburzane

Pstrąże, największe opuszczone miasto w Polsce wyburzane

Wpis gościnny

Pstrąże, czyli największe opuszczone miasto w Polsce jest obecnie wyburzane za pomocą koparek. Operację rozpoczęto w ubiegłym tygodniu i do dziś usunięto połowę tak zwanego „leningrada” – jednego z siedmiu bloków w mieście, wybudowanych w latach 80. dla stacjonujących tam radzieckich wojskowych i ich rodzin.

O planach wyburzenia największego opuszczonego miasta dowiedzieliśmy się latem tego roku od jednego z pracowników. Informowano nas wówczas, że rozbiórka rozpocznie się w połowie lipca. Na szczęście, rozpoczęcie prac przedłużyło się o 2 miesiące, choć w ostatecznym rozrachunku i tak oznacza to rychły koniec tajemniczej historii Pstrąża.

Dlaczego bloki są wyburzane? Podstawowym powodem jest ich stan techniczny, który stwarza ryzyko dla przyjeżdżających tam osób. Jednak tym, co najmocniej kieruje jednostką wojskową, do której należy ten teren, jest fakt, iż za opuszczone budynki wciąż trzeba było opłacać podatki. A że w polskim prawie nie ma rozróżnienia na „opuszczone” czy też „obiekt do ćwiczeń dla służb specjalnych”, to opłaty były niemałe. O postępach prac będziemy Was informować na bieżąco.

Pstrąże to największe opuszczone miasto w Polsce

Do 1993 roku stacjonowały tam wojska radzieckie, które w specjalnych hangarach przetrzymywały broń jądrową. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat tego miejsca, to zapraszamy do zapoznania się z poniższym wideo

Źródło: Napromieniowani.pl 

Summary
  • bunkrowo.pl

    Skąd informacje o przetrzymywaniu broni jądrowej w Pstrążu?

    • Cały tekst został skopiowany za zgodą napromieniowani.pl – prosimy o przesłanie pytania do redakcji 🙂