Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Przyklejają brodę zniszczonej masce Tutenchamona

Przyklejają brodę zniszczonej masce Tutenchamona

Ivon

Niemiecko-egipski zespół konserwatorów rozpoczął prace nad renowacją pośmiertnej maski Tutenchamona, którą rok temu, przez przypadek, uszkodził pracownik Muzeum Egipskiego w Kairze. Mężczyzna instalujący oświetlenie w gablocie, urwał masce brodę i… prędko przykleił ją klejem.

Licząca ponad 3 tysiące lat maska Tutenchamona, z charakterystyczną niebieskozłotą plecioną brodą jest najchętniej oglądaną przez turystów atrakcją kairskiego muzeum.

Do końca roku zabytek będzie jednak przechowywany w laboratorium, gdzie trwają intensywne prace nad przywróceniem masce dawnej świetności.

Christian Eckmann, niemiecki konserwator zabytków, podjął się wraz z zespołem, naprawy maski po tym, jak rok temu okazało się, że na łączeniu brody i reszty maski widać ślady klejenia. Kiedy sprawa wyszła na jaw, w styczniu 2015 roku, nie było dokładnie wiadomo, jak doszło do uszkodzenia eksponatu Egipskiego Muzeum. Część konserwatorów placówki utrzymywała, że maska została zniszczona podczas czyszczenia, inni twierdzili, że broda został zdjęta, bo zbyt luźno trzymała się maski.

Odpowiedź przyniosło dopiero śledztwo zlecone przez ministra starożytności. Okazało się, że to pracownik muzeum urwał brodę w sierpniu 2014, podczas prac nad oświetleniem zabytku. Wystraszony tym co zrobił, bezmyślnie połączył oderwane części klejem epoksydowym i ustawił w gablocie. Zrobił to jednak tak nieudolnie, że na masce gołym okiem widać klejone miejsce. Jeden z konserwatorów powiedział nieoficjalnie BBC, że klej zasechł na masce i ktoś użył szpachelki, by usunąć jego resztki, zostawiając widoczne rysy.

Zdaniem Christiana Eckmann do łączenia użyto kleju epoksydowego, który nie jest rozpuszczalny, dlatego zespół konserwatorów musi opracować plan renowacji maski. Trudność polega między innymi na tym, że nie wiadomo, jak głęboko klej wniknął w brodę. Pojawił się pomysł, żeby delikatnie podgrzać materiał. Wszystkie prace konserwatorzy z zespołu Eckmanna wykonują ręcznie, używając jedynie delikatnych drewnianych patyczków.

Eckmann dodał, że podczas renowacji, eksperci po raz pierwszy dokładne zbadają z jakich materiałów maska została zrobiona i jaką techniką. To pomoże im połączyć rozerwane elementy w całość.

Słynna złota maska Tutenchamona sprzed 3300 lat została znaleziona w 1992 roku przez brytyjskich archeologów w nienaruszonym grobowcu faraona. To odkrycie rozpoczęło ogromne zainteresowanie archeologią i starożytnym Egiptem. Maska jest jednym z największych atrakcji muzeum w Kairze, które powstało 1902 roku.