Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » Jest projekt rozbudowy Baitul Futuh – największego meczetu w Europie

Jest projekt rozbudowy Baitul Futuh – największego meczetu w Europie

Joan

Baitul Futuh w południowym Londynie już dziś jest największym meczetem w zachodniej Europie, a przedstawiono właśnie plany rozbudowy świątyni. Koncepcję przygotowała pracownia John McAslan + Partners. Zobacz też inne projekty współczesnych meczetów.

Baitul Futuh jest największą muzułmańską świątynią w Europie.

Zajmuje powierzchnię 21 tys. mkw. Meczet został otwarty w południowym Londynie w 2003 roku. Budowa trwała pięć lat. Świątynia stała się symbolem pokojowego islamu. Oprócz modlitw organizowano tu sympozja, wydarzenia kulturalne, wystawy. Baitul Futuh był także celem wycieczek.

Baitul Futuh w Londynie

Nie wszystkim podobało się jednak promowanie pokojowej twarzy islamu. W zeszłym roku meczet został podpalony. W pożarze znaczna część budowli uległa zniszczeniu. Ogień nie strawił jednak samej świątyni, ale spaliły się sale do spotkań, pomieszczenia administracyjne i pokoje mieszkalne.

Baitul Futuh pożar

Zniszczone części meczetu mają zostać odbudowane, a cała świątynia jeszcze zwiększy swoją powierzchnię. Koncepcję rozbudowy przygotowała właśnie pracownia John McAslan + Partners. Architekci mają spore doświadczenie w budowie meczetów na Bliskim Wschodzie m.in. w Katarze, gdzie zaprojektowali świątynię Jumma w Dosze. W Dosze znajduje się też druga po Edynburgu siedziba biura. Jak będzie wyglądał meczet Baitul Futuh?

Do istniejącej bryły zostanie dobudowane efektowne wejście pod arkadami. Na fasadzie pojawią się ornamenty charakterystyczne dla architektury Bliskiego Wschodu. Architekci planują też rozbudowę istniejącego dziedzińca.

– Priorytetem jest przywrócenie funkcji i części meczetu sprzed pożaru. Przy okazji odbudowy wyznaczyliśmy jednak nowe drogi rozwoju. Projekt jest odpowiedzią na potrzeby i aspiracje społeczności muzułmańskiej w Wielkiej Brytanii – wyjaśniają architekci z John McAslan + Partners.

Projekt rozbudowy meczetu Baitul Futuh

Kiedy rozpocznie się odbudowa i rozbudowa świątyni? Architekci z pracowni John McAslan + Partners mają zaprezentować przedstawicielom lokalnej społeczności muzułmańskiej szczegółowy projekt do końca wakacji. Jesienią zapadnie decyzja. Budowa Baitul Futuh kosztowała ok. 5,5 mln funtów, została sfinansowana w całości z funduszy Stowarzyszenia Muzułmańskiego Ahmadiyya. Nie wiadomo jeszcze ile będzie kosztowała rozbudowa obiektu.

Zobacz inne współcześnie budowane świątynie muzułmańskie. Czy dorównują zabytkowym obiektom tj. Al-Aksa w Jerozolimie czy Hagia Sophia w Stambule?

1. Meczet Al-Islah w Singapurze

Meczet Al-Islah w Singapurze

Architekci ze studia Formwerkz projektując maczet Al-Islah nawiązali nie tylko do tradycyjnych konstrukcji muzułmańskich budowli, ale także bliskowschodniego wzornictwa. Charakterystyczne są wzory i ornamenty na ścianach budynku. Meczet jest otoczony nowoczesnymi drapaczami chmur, przez co mocno wyróżnia się bliskowschodnią architekturą.

2. Meczet Jumma w Dosze w Katarze

Meczet Jumma w Dosze

Meczet Jumaa w stolicy Kataru ma być jednym z największych i najbardziej okazałych. Projekt przygotowali architekci z pracowni Jonh McAslan z Edynburga, którzy mają filię biura w Katarze. Koncepcja zakłada rewitalizację starej części Dohy. Meczet ma być nowym sercem miasta. Architekci postanowili połączyć modernistyczne idee z historycznym układem charakterystycznym dla budowli religijnych na Bliskim Wschodzie. Co więcej meczet jest budowany z lokalnego kamienia z wykorzystaniem technik rzemieślniczych właściwych dla budownictwa na Bliskim Wschodzie. Kluczowym wyzwaniem było zapewnienie oddzielnych wejść do budynku dla mężczyzn i kobiet, zgodnie z kulturą muzułmańską.

3. Meczet Sancaclar w Stambule

Sancaclar w Stambule

Meczet Sancaclar jest jedną z najoryginalniejszych muzułmańskich świątyń. Otoczony jest betonowymi i kamiennymi ścianami, a sama świątynia znajduje się w jaskini. Koncepcja jest dziełem architektów z tureckiej pracowni Emre Arolat Architects. Bryła budynku opiera się na tarasowych schodach. Budynek jest całkowicie wbudowany w krajobraz. Z daleka widoczny jest jedynie minaret. Meczet mieści się na obrzeżach Stambułu.

4. Centrum Kultury Islamu w Tiranie

Centrum Kultury Islamu w Tiranie

Duńscy architeci z Bjarke Ingels Group przygotowali projekt Centrum Kultury Islamu w Tiranie. W środku oprócz meczetu ma powstać też muzeum i centrum wydarzeń. Trzy budynki mieszczą się na placu w kształcie trójkąta. Jeden z nich zwrócony jest w stronę Mekki. Przy centrum znajduje się skwer i plac miejski, które mają stać się miejscem spotkań mieszkańców i integracji społeczności muzułmańskiej w Tiranie.

Wizualizacje i zdjęcia: strony architektów, wikipedia, dailymail