Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Projekt Origami Expo na 100-lecie Dąbrowy Górniczej

Projekt Origami Expo na 100-lecie Dąbrowy Górniczej

Ivon

Intrygujący pawilon informacyjny Origami Expo stanie w wakacje w centrum Dąbrowy Górniczej. Obiekt zaprojektowany przez Tomasza Pytla z pracowni Archiwytwórnia, będzie wizytówką dąbrowskich obchodów jubileuszowych. 18 sierpnia 1916 roku prawie trzydziestotysięczna miejscowość o nazwie Dąbrowa otrzymała prawa miejskie.

Pawilon Origami Expo, który stanie na pl. Wolności, przed Pałacem Kultury Zagłębia, będzie miał powierzchnię 90 mkw. i lekką, designerską formę nawiązującą do jubileuszowego systemu identyfikacji wizualnej „Dąbrowa Górnicza dla aktywnych”.

Zostanie wyposażony w gabloty ze zdjęciami i artefaktami miejskimi oraz multimedialne stanowiska z ekranami dotykowymi. Będzie się tu też mieścił centralny punkt informacyjny o uroczystościach 100-lecia nadania Dąbrowie praw miejskich przez władze austriackie i zmiany nazwy na Dąbrowę Górniczą. Z tej okazji od 18 do 21 sierpnia 2016 odbywać się będzie Weekend Stulecia z licznymi atrakcjami.

Origami Expo Dąbrowa Górnicza

W pierwszym dniu w tym samym miejscu odbędzie się inscenizacja historyczna prezentująca wydarzenia z 1916 roku: salwa armatnia na cześć miasta i koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Tego samego dnia zostanie otwarta wystawa fotograficzna „Dąbrowianie 2016. 100 lat, 100 fotografii, 100 historii”.

Dąbrowa Górnicza Huta Bankowa

W piątek w parku Hallera odbędzie się piknik historyczno-militarny z pokazami sprzętu i musztry paradnej w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznej. W sobotę zagra dla dąbrowian 100 akordeonistów. Swoje umiejętności zaprezentuje także Marcin Wyrostek w projekcie Music&Dance Show. Ostatni dzień to tzw. videomapping, przedstawienie historycznych wydarzeń na frontowej fasadzie Pałacu Kultury Zagłębia.

We wrześniu odbędzie się X Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka, podczas którego koncert inauguracyjny, z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, poprowadzi prof. Krzysztof Penderecki. 28 września, w rocznicę pierwszej sesji Rady Miejskiej z 1916 roku, odbędzie się uroczysta sesja RM.

Wizualizacje: Archiwytwórnia
Zdjęcia archiwalne: www.wikipedia. org, http://www.dabrowa-gornicza.org/