Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » Renzo Piano odbuduje zabytkowe włoskie miasteczka

Renzo Piano odbuduje zabytkowe włoskie miasteczka

Joan

Rozpoczyna się projekt Casa Italia – odbudowy zabytkowych włoskich miasteczek, zniszczonych w sierpniu po trzęsieniu ziemi. Casa Italia obejmie Amatrice, Accumoli i Pescara del Toronto. Projekt powierzono jednemu z najbardziej znanych włoskich architektów – Renzo Piano.

Miasteczko Amatrice po trzęsieniu ziemi

Miasteczko Amatrice po trzęsieniu ziemi

Gwiazda włoskiej architektury chce jednak nie tylko odtworzyć zabytkowe włoskie miasteczka, ale także zwiększyć bezpieczeństwo ich mieszkańców. Trzęsienie ziemi w Amatrice nie było jedynym w ostatnich latach, które wyrządziło tak wielkie szkody. W 2009 roku w w L’Aquili zginęło ponad 30 osób, a straty w mieście były ogromne. Premier Matteo Renzi zdecydował o powierzeniu Renzo Piano odbudowy miasteczek Amatrice, Accumoli i Pescara del Tronto, zniszczonych podczas trzęsienia ziemi o sile 6,2 w skali Richtera z 24 sierpnia 2016.

Amatrice po trzęsieniu ziemi

Amatrice po trzęsieniu ziemi

Zabytkowe włoskie miasta nie podlegają bowiem przepisom budowlanym, które mają zapobiec skutkom trzęsień ziemi. Po katastrofie w Amatrice władze postanowiły wprowadzić regulacje w tym zakresie, żeby zapewnić mieszkańcom zabytkowych miasteczek większe bezpieczeństwo. Renzo Piano odpowiada zatem nie tylko za projekt odbudowy kilku zabytkowych włoskich miast, ale także przygotowanie wieloletniej koncepcji zwiększenia bezpieczeństwa i wprowadzenia zabezpieczeń sejsmicznych w zabytkowych centrach. Włosi chcą również wprowadzić prawne regulacje dotyczące antysejsmicznych zabezpieczeń budynków zarówno prywatnych, jak i publicznych.

Renzo Piano, w wywiadzie dla dziennika „The Guardian” podkreślił, że domy i budynki w rejonie wyższego zagrożenia sejsmicznego muszą spełniać odpowiednie wymogi konstrukcyjne.

Mieszkańcy Amatrice, Accumoli i Pescara del Toronto przebywają obecnie w wioskach namiotowych. W pierwszym etapie projektu Casa Italia Renzo Piano wybuduje drewniane domki, które staną się dla mieszkańców tymczasowym domem. Zostaną w nich do czasu odbudowy prawdziwych domów. Kiedy to nastąpi? Renzo Piano z zespołem tuż po zapewnieniu tymczasowych domów rozpoczną pracę nad prawdziwym projektem odbudowy. Sama odbudowa ma potrwać 50 lat. Piano wyjaśnia, że to praca dla dwóch pokoleń, ale dzięki niej nie tylko zostanie odbudowane historyczne dziedzictwo, ale także zapewni się Włochom prawdziwe bezpieczeństwo, którego wcześniej nie mieli.

Renzo Piano - projekt Casa Italia

Renzo Piano – projekt Casa Italia

Renzo Piano jest ambasadorem UNESCO, dlatego dziedzictwo historyczne jest dla niego bardzo ważne. Filozofią projektu Casa Italia jest „pozszywać, nie niszcząc”. Piano chce, żeby ludzie wrócili do tych samych miejsc. To zdecydowanie odmienna filozofia od tej, którą obrano w L’Aquili po trzęsieniu ziemi w 2009 roku. Na gruzach zburzonego miasteczka, wybudowano nowe. Mieszkańcy pasma apenińskiego mają powrócić do korzeni.

Na odbudowę zniszczonych miasteczek przeznaczone zostaną m.in. pieniądze ze sprzedaży biletów w ostatnią niedzielę sierpnia. Minister ds. dóbr kultury i turystyki zachęcał do wizyty w muzeach tego dnia wszystkich Włochów. Do akcji „museums4italy” przyłączyły się też prywatne ośrodki kultury i sztuki. To miał być gest solidarności z ofiarami trzęsienia ziemi.

Zdjęcia: CC/pl.luxuryestate.com/blog