Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Prezydent Warszawy może uratować wolskie Koloseum. Czy to zrobi?

Prezydent Warszawy może uratować wolskie Koloseum. Czy to zrobi?

Ivon

Jest szansa na uratowanie słynnego wolskiego Koloseum, dwóch XIX-wiecznych zbiorników gazu, które od lat popadają w ruinę. Zarząd Dzielnicy Wola poprosił prezydent Warszawy, żeby jak najszybciej rozwiązała umowę użytkowania wieczystego terenu przy ulicy Prądzyńskiego 14A, na którym znajdują się zabytkowe budynki.

Monumentalne budynki z czerwonej cegły w kształcie rotundy są jednymi z najbardziej charakterystycznych punktów krajobrazu warszawskiej Woli. Ich historia sięga początków XIX wieku, kiedy to zbudowano je, by mieściły gigantyczne zbiorniki na gaz. Swoją funkcję pełniły do lat 70. XX wieku. Potem zaczęła się ich sukcesywna degradacja.

wolskie Koloseum zbiorniki gazu

Teren przy ul. Prądzyńskiego 14A, na którym stoją zbiorniki gazu przeszedł w prywatne ręce w 1991 roku, właścicielem terenu stała się wtedy Fundacja „Wystawa Warszawa Walczy 1939-1945″, a użytkowanie wieczyste zostało ustalone na 99 lat. Jednak w 1996 roku nieruchomość została ponownie sprzedana prywatnemu właścicielowi, który w umowie użytkowania wieczystego ma zapisany obowiązek utrzymania terenu w należytym porządku oraz modernizacji zabytkowych zbiorników gazu.

– Kontrola wykazała, że użytkownik wieczysty nie przeprowadził adaptacji budynków, a na terenie nieruchomości nie są prowadzone żadne prace modernizacyjne. Użytkownik korzysta z gruntu w sposób sprzeczny z jego przeznaczeniem określonym w umowie – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Dzielnicy Wola.

I dodaje, że w związku z fatalnymi wynikami kontroli zarząd Dzielnicy Wola podjął uchwałę, w której wnioskuje do Hanny Gronkiewicz-Waltz, żeby jak najszybciej rozwiązał z właścicielem umowę użytkowania wieczystego zabytkowych obiektów.

– Mamy nadzieję, że ten krok zapobiegnie dalszemu niszczeniu wolskiego Koloseum – dodaje Adam Hać, zastępca burmistrza Dzielnicy Wola. – Chcemy, aby zabytkowe obiekty przy Prądzyńskiego 14A w przyszłości mogły służyć mieszkańcom dzielnicy.

wolskie Koloseum - projekt rewitalizacji

Projekt rewitalizacji zbiorników

A to, jak mogłyby wyglądać zrewitalizowane zbiorniki starej gazowni można zobaczyć w projekcie młodego architekta z Gdańska. Michał Morzy, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej w ramach pracy dyplomowej stworzył projekt modernizacji wolskiego Koloseum i adaptacji zabytku na centrum kultury. Czy władze dzielnicy Wola będą chciały skorzystać z tej gotowej koncepcji?

Projekt rewitalizacji - wnętrze

Projekt rewitalizacji – wnętrze

Zdjęcia i wizualizacje: behance.net, wikipedia.org, Muzeum Gazownictwa, wola.waw.pl