Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Gorące informacje » Pożar zabytkowej Willi Richtera w Łodzi

Pożar zabytkowej Willi Richtera w Łodzi

Ivon

Płonie rektorat Politechniki Łódzkiej. Rektorat znajduje się w XIX-wiecznej Willi Richtera, która przechodziła właśnie generalny remont. Ogień pojawił się na dachu, który spłonął doszczętnie.

Ogień na dachu Willi Richtera pojawił się kilka minut po godzinie 13

Zauważył go jeden z robotników. Ze względu na prace remontowe na dachu i elewacji budynku, rektor był zamknięty. Na miejscu bardzo szybko pojawiły się zastępy straży pożarnej. Strażacy nie mogli się jednak dostać do budynku, a ogień szybko się rozprzestrzeniał.

Dzięki szybkiej akcji gaśniczej ogień nie zdążył przedostać się na niższe kondygnacje. Nie wiadomo jednak jakie szkody w willi wyrządził pożar i akcja gaśnicza. Czy zalane wodą wnętrza budynku uda się uratować?

W willi prowadzone były prace remontowe. Zabytkowy obiekt miał odzyskać dawny blask. Dwa lata temu przeprowadzono renowację południowej ściany budynku, a w 2016 roku rozpoczął się remont dachu i drewnianych balkonów.

Willa Richtera została wybudowana w latach 1903-1904 według projektu Ignacego Stebelskiego. Projektant wzorował się na niemieckiej i angielskiej nieregularnej architekturze. Reinold Richter wybudował dom w sąsiedztwie willi Józefa Richtera, swojego brata. Od 1985 roku willa jest własnością Politechniki Łódzkiej. Wiele osób kojarzy budynek z filmu „Kingsajz”. To właśnie tu mieściła się redakcja fikcyjnego czasopisma Pasikonik.

11.07.2016

Kierownik wykonawcy remontu – firmy Tombud – ogłosił, że remont Willi Richtera gotowy był w więcej niż 80%. Oficjalne oddanie budynku miało nastąpić 30 września 2016 roku.

Okoliczności tego zdarzenia bada Prokuratura Rejonowa Łódź-Polesie. Z obecnych ustaleń wynika, że na dachu obiektu feralnego dnia wymieniano papę. W wyniku pożaru nikt nie ucierpiał, jednak z pewnością doszło do poważnych strat materialnych. Oględziny zostaną przeprowadzone w poniedziałek (11.07). Od soboty trwają przesłuchania pracowników firmy remontowej. Od poniedziałku przesłuchiwani będą także strażacy i przedstawiciele władz uczelni. Obecnie Willa Richtera jest zaplombowana.

Oględziny Willi Richtera

Po przeprowadzeniu oględzin zabytkowej willi Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał decyzję o wstrzymaniu użytkowania pałacu. Nie znamy jeszcze daty wznowienia remontu Willi Richtera.

Całkowitemu zniszczeniu uległa ozdobna wieżyczka i to ona będzie wkrótce rozebrana. Już teraz łódzki konserwator zabytków podjął decyzję o jej odtworzeniu. Na szczęście konstrukcja budynku pozostała nienaruszona. Niebawem otrzymamy także informacje dotyczące wyceny poniesionych strat.

Remont Willi Richtera

28.07.2016 r. na oficjalnym instagramowym profilu miasta Łódź pojawiło się zdjęcie Willi Richtera oraz informacja o ponownym rozpoczęciu prac remontowych!