Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Powstaje pierwsza animowana opowieść o św. Wojciechu

Powstaje pierwsza animowana opowieść o św. Wojciechu

Ivon

Historię żywota św. Wojciecha zapisaną na kwaterach Drzwi Gnieźnieńskich, jednego z najważniejszych zabytków polskiej sztuki, będzie można zobaczyć w wersji krótkometrażowego filmu animowanego. Twórcy filmu skupieni wokół „Fundacji Świętokrzyskiej Góry Historii” planują premierę na listopad 2016 r.

Animacja ma ożywić statyczne obrazy, które można zobaczyć na poszczególnych kwaterach drzwi znajdujących się w gnieźnieńskiej katedrze. Dzięki temu średniowieczny komiks zmieni się w barwną historię opowiadającą losy św. Wojciecha, początki Polski, religijne i polityczne dziedzictwo świętego. Opowieść zostanie ubarwiona wizerunkami innych zabytków pochodzących z tej samej epoki, żywotami i kronikami.

Drzwi Gnieźnieńskie

Drzwi Gnieźnieńskie

– Przy okazji 1050. rocznicy chrztu Polski pomyślałem, że dobrze byłoby stworzyć animację wykorzystującą historię życia św. Wojciecha, która została ukazana na jednym z najważniejszych zabytków polskiej sztuki – mówi historyk Wojciech Kalwat, który jest scenarzystą i reżyserem filmu, a wspólnie z Lidią Ujazdowska także koordynatorem projektu. – W pewnym momencie uzmysłowiliśmy sobie ze zdziwieniem, że temat Drzwi Gnieźnieńskich do tej pory nie został przez nikogo wykorzystany.

Ale animacja nie będzie filmem typowo historycznym, sceny przestawione na poszczególnych kwaterach drzwi będą przeplatane łącznikami, np. przy okazji podróży św. Wojciecha do Włoch, w filmie pojawią się winnice, wieśniacy zbierający winorośl, w innych zobaczymy pełne symboliki zwierzęta. Element bordiury będzie uzupełniał główny tok narracji.

– Chcielibyśmy, żeby opowieść snuła się około 10 minut. Będziemy starali się wykorzystać tzw. muzykę z epoki, ale nie muszą to być wyłącznie chorały gregoriańskie. Chcielibyśmy, żeby to była interpretacja jazzowa tego co śpiewano w X-XII wieku. Będziemy się trzymali stylistyki epoki – dodaje Wojciech Kalwat. – Film będzie materiałem darmowy dostępnym na stronie naszej fundacji i kanale youtube.

Animacja ma być gotowa w listopadzie, premiery można się spodziewać 11 listopada w Święto Niepodległości, albo na targach książki historycznej, które odbędą się w dniach 24-27 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie. Twórcy filmu będą zabiegali też o to, żeby wyemitowała go Telewizja Polska.

Zdjęcia: Fundacja Świętokrzyska Góry Historii/Piotr Jamski, wikipedia.org