Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Brzydki port na Helu zmieni się w centrum turystyki

Brzydki port na Helu zmieni się w centrum turystyki

Ivon

Dziś ruina, jutro tętniąca życiem stolica polskiego żeglarstwa. Taka perspektywa otwiera się przed dawnym portem rybackim na Helu. Młodzi architekci z Warszawy mają świetny pomysł, jak ożywić umierającą część miasta, a dwaj biznesmeni zamierzają ich wizję zrealizować.

Już niewielu pamięta, że pierwszy port dla rybaków powstał tu w latach 1892-1898, ale czasów świetności tego miejsca też pamięta niewielu. Nieczynne od lat magazyny i zakłady przetwórstwa rybnego tworzą ponury krajobraz odstraszający turystów. To ma się jednak zmienić. Para stołecznych architektów stworzyła projekt rewitalizacji tych terenów poprzemysłowych, w który powstanie tętniący życiem ośrodek turystyczny, a władze Helu i zarząd portu obiecał gruntowną modernizację nabrzeża portu rybackiego i stworzenie tu Polskiego Centrum Sportów Wodnych. Zwiększyć się ma tu także ruch żeglarski.

Projekt zakłada powstanie głównego placu miejskiego przy zbiegu ulic Żeglarskiej, Morskiej i Maszopów, przy wejściu na falochron, muzeum Helu oraz bulwarów nadmorskich.

Na osi zrewitalizowanego już fragmentu nabrzeża, na którym znajduje się obecnie deptak miejski, powstanie plac miejski otoczony małą architekturą oraz pasem zieleni, który ma się kojarzyć z wydmami. Nieczynna obecnie hala po zakładach rybnych zostanie rozebrana, a w jej miejscu inwestorzy wybudują pięć obiektów turystycznych o szklanych elewacjach, połączonych zewnętrznymi tarasami. Tarasy wykończone będą pełnymi, masywnymi, białymi barierkami, gdzieniegdzie poprzecinanymi szkłem. W sąsiedztwie powstaną pawilony z drobnym handlem i gastronomią.

Wizualizacje: STOPROCENT Architekci s.c.
Zdjęcia: www.wikipedia.org