Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Porsche Janis Joplin najdroższym egzemplarzem w historii

Porsche Janis Joplin najdroższym egzemplarzem w historii

Ivon

Porsche Janis Joplin, też stał się legendą. Na aukcji w Nowym Jorku sprzedano go za rekordową kwotę 1,76 mln dolarów. Tym samym Porsche 356 C 1600 SC z 1964 roku jest najdroższym egzemplarzem w historii.

Gdy Porsche w psychodeliczne wzory zostało wystawione na aukcji pod koniec zeszłego roku, dom aukcyjny RM Sotheby’s oszacował jego wartość na 400-600 tys. dolarów. Nabywca zdecydował się zapłacić za auto trzy razy tyle.

Porsche Janis Joplin sprzedane za 1,76 mln dolarów

W licytacji brało udział siedem osób. Wszyscy chcieli kupić Porsche 356 C 1600 SC z 1964 roku należące do Janis Joplin. Ostatecznie samochód został sprzedany za astronomiczną sumę 1,76 mln dolarów. Auto Janis Joplin stało się tym samym najdroższym egzemplarzem w historii.

– Piosenkarka kupiła ten samochód w 1968 roku od Estes-Zipper, handlarza z Beverly Hills za 3,5 tys. dolarów. Za pomalowanie karoserii w psychodeliczne wzory i kolory zapłaciła kolejne 500 dolarów – przypomina jego historię organizator licytacji TM Sotheby’s.

Tuningiem szarego kabrioletu zajął się Dave Richards, któremu Joplin przekazała samochód zaraz po zakupie. Na karoserii pojawiły się psychodeliczne obrazy. Richards nazwał pracę „Historia Wszechświata”. Namalował m.in. portret Wielkiego Brata i członków zespołu Holding Company. Na karoserii znalazł się także koziorożec, astrologiczny znak Joplin, zielone doliny Północnej Kalifornii oraz oko proroka.

Piosenkarka jeździła autem przez dwa lata. Kabriolet został raz skradziony w San Francisco. Złodziej nie przemalował jednak karoserii, mimo że ukradł najbardziej rozpoznawalny kabriolet w mieście. Dzięki temu samochód został szybko odnaleziony i zwrócony właścicielce.

Porsche Janis Joplin sprzedane na aukcji w Nowym Jorku

Joplin bardzo lubiła podróżować, a dzięki charakterystycznemu Porsche fani szybko wiedzieli, gdzie aktualnie przebywa. W noc, podczas której Joplin zmarła w wieku 27 lat, samochód stał zaparkowany pod hotelem, w którym przebywała.

Po jej śmierci, w 1970 roku, samochód odziedziczyło rodzeństwo: Laura i Michael. Auto zostało przemalowane na fabryczny kolor: szary delfin. Dopiero w latach 90-tych rodzeństwo zrozumiało swój błąd i zleciło rekonstrukcję prac Dave’a Richards’a. Artyści Jana Mitchell i Amber Owen dokładnie odtworzyli psychodeliczne malowidła na karoserii, a Porsche Janis Joplin odzyskało dawny wygląd.

Samochód jest jedyny w swoim rodzaju. Gdy wystawiono go na sprzedaż cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że osiągnął kwotę trzykrotnie większą, niż oszacował dom aukcyjny.

Zanim samochód trafił na licytację można było go oglądać w Muzeum Rock&Rolla w Cleveland. Auto przez ponad dwadzieścia lat było prezentowane na ekspozycji. Trafiały tu tłumy wielbicieli twórczości i osobowości artystki. Samochód przechodził kilkukrotny remont, dlatego był w bardzo dobrym stanie. W zeszłym roku rodzeństwo Janis Joplin, zdecydowało się przekazać go na aukcję.

Auto wystawiono na sprzedaż po raz pierwszy. Fani artystki mieli zatem pierwszą i jedyną okazję, by stać się właścicielem kultowego Porsche.

Fot. Materiały RM Sotheby’s/ Darin Schnabel