Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Top 10: Szokujące pomniki Chrystusa

Top 10: Szokujące pomniki Chrystusa

Ivon

Remontują największą figurę Chrystusa na świecie. Monument, który sześć lat temu stanął w Świebodzinie i od razu pobił rekord Guinessa, jest odnawiany przed Światowymi Dniami Młodzieży. Do lipca robotnicy muszą uporać się z licznymi pęknięciami, grzybem i wilgocią, która pojawiła się w środku pomnika.

Rusztowanie, które od kilku dni zasłania żelbetonową Figurę Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata jest równie gigantyczne, jak ona sama. Pomnik ma 36 m wysokości, z czego na figurę Jezusa przypadają 33 metry, a na jego koronę 3 metry. Każda z dłoni ma po 6 m długości, a odległość między końcami palców rąk wynosi 24 metry.

Remont pomnika Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie

Choć budowę tego monumentu ukończono zaledwie w 2010 roku i pochłonęła ona gigantyczną sumę 6 milionów złotych, to obiekt wymaga już remontu. Renowacja będzie kosztować ok. 650 tys. zł i obejmie m.in. remont instalacji wentylacyjnej wewnątrz figury. Robotnicy muszą się spieszyć, bo przed Światowymi Dniami Młodzieży, do Świebodzina przyjedzie około 300 zagranicznych gości, a podczas uroczystości centralny ŚDM miejsce to odwiedzi 4 tys. pielgrzymów.

Zobacz też inne gigantyczne pomniki Chrystusa:

Chrystus Odkupiciel z Rio

Chrystus Odkupiciel z Rio

Pomnik wzniesiony na szczycie granitowej góry Corcovado w Rio de Janeiro w Brazylii. Cała konstrukcja mierzy 38 metrów wysokości, sama rzeźba 30 metrów. Głowa Chrystusa ma 3,5 metra wysokości, a odległość między końcami palców rąk wynosi 28 metrów. Zbiórkę pieniędzy na budowę pomnika rozpoczęto w 1921 r., a budowę zakończono dziesięć lat później. W 2007 roku ogłoszono monument jednym z siedmiu nowych cudów świata, choć UNESCO zdystansowała się od przyznania tego tytułu.

Statua Chrystusa Króla w Cubilete

Statua Chrystusa Króla w Cubilete

Statua Chrystusa jest jednym z największych pomników Chrystusa w całości wykonany z brązu i znajduje się na szczycie Cerro del Cubilete w stanie Guanajuato w Meksyku. Zbudowana w 1940 roku mierzy 20 metrów wysokości.

Portugalski Cristo Rei

Portugalski Cristo Rei

Pomnik przedstawia Chrystusa Króla z otwartymi ramionami i jest mniejszą kopią Chrystusa z Rio de Janeiro. Konstrukcja wzniesiona w 1959 roku mierzy około 100 metrów, ale sama figura Chrystusa ma 28 metrów wysokości. Pomnik znajduje się na południowym brzegu Tagu, około 10 km od centrum Lizbony.

Figura Chrystusa Pacyfiku

Figura Chrystusa Pacyfiku

Najmłodszy gigantyczny pomnik Chrystusa, powstał w 2011 w stolicy Peru – Limie. Pomnik ma 37 metrów wysokości (22 metry ma sama statua Chrystusa z rozkrzyżowanymi ramionami, stoi na 15-metrowym postumencie). Budowa została zamówiona przez byłego prezydenta Peru, Alana Garcíę Péreza i pochłonęła około miliona dolarów.

Boliwijski Cristo de la Concordia

Boliwijski Cristo de la Concordia

Ta kolosalna figura Chrystusa została zbudowana w 1994 roku na wzgórzu San Pedro w boliwijskim mieście Cochabamba. Statua ma 34 metry wysokości i stoi na cokole, który mierzy 6,24 metrów.

Pomnik Chrystusa Króla w Małej

Pomnik Chrystusa Króla w Małej

Jeden z siedmiu cudów Podkarpacia. Monument o żelbetowej konstrukcji zbudowano we wsi Mała w w 1937 roku według projektu Wojciecha Durka. Figura wraz z postumentem ma 17,5 m wysokości.

Chrystus z Ozarks

Chrystus z Ozarks

Amerykanie zbudowali swój najwyższy pomnik Chrystusa w 1966 roku w Arkansas. Mierzy on 20 metrów. Stephen Colbert, popularny w USA satyryk kpił z budowy pomnika w Świebodzinie mówiąc, że „już w Księdze Apokalipsy zapisano, że gdy nadejdzie dzień sądu, rozegra się bitwa pomiędzy największymi pomnikami Jezusa, a prawdziwy Chrystus przybędzie do kraju, który wygra walkę”.

Pomnik Chrystusa Króla w Vũng Tàu

Pomnik Chrystusa Króla w Vũng Tàu

Wietnamczycy rozpoczęli budowę tego pomnika w 1974 a ukończyli 20 lat później. Monument ma 32 metry wysokości, wewnątrz są schody, które prowadzą do platformy widokowej.

Posąg Chrystusa Odkupiciela, czyli Chrystus Maratea

Posąg Chrystusa Odkupiciela, czyli Chrystus Maratea

Wysoka na ponad 20 metrów marmurowa figura zbudowana została w 1965 roku na szczycie włoskiego Monte San Biagio. Autorem jest florencki rzeźbiarz Bruno Innocenti.

Zdjęcia: www.wikipedia.org, zachod.pl

Zobacz też, jak remontują Figurę Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata:

http://swiebodzin.aeropix.pl/